Hem och trädgård

Kika in i huset från 1838 – fyllt av historia och charm

Huset från 1838 är fyllt med historia och naturlig skönhet. När hon såg den gamla gårdsplanen, föll hon pladask.

Annons

Återbruk och redesign står centralt hemma hos Guro i Horten. Med en bakgrund som inredningsdesigner är det naturligt för henne att arbeta både med funktion och form.

Hon brinner för att dela idéer som gör det enkelt att skapa vackra rum, utan att det behöver kosta skjortan eller skada miljön. 

Även om hon är estetiker av rang, är lite köpt nytt i Guros hem. Tvärtom - här är nästan allt arvegods och återbruk.

– Varje återbruksmöbel har med sig en historia som ger rummet djup och karaktär. Det skapar en autenticitet som inte kan köpas i butikshyllan på en kedjebutik. God kvalitet får man också, menar hon:

SKAPARLUST: Guro älskar att ta hand om sitt vackra hem och vill att det ska kännas äkta och personligt. Varje dag tillförs lite vardagsmagi i form av belysning, blommor och hemgjorda dekorationer.

- Äldre saker tillverkades ofta med gediget hantverk och kvalitetsmaterial för att hålla länge. Genom att välja gamla saker hedrar man det traditionella hantverket som gått i arv genom generationer.

Huset på Karljohansvern

Vem: Guro Jovall Kolderup (51), Tobias (22), student i Bergen, August (16), hunden Tyra, samt kjæresten Morten når han ikke jobber på sjøen.

Vad: Markenteri/handelshus fra 1838 på 300 m² med to etasjer, familien bor i den nederste.

Var: I Horten.

Instagram: @designguro

Hon påpekar också att man minskar avfall och överkonsumtion.

– Det ger en personlig tillfredsställelse att förlänga livslängden på något som redan finns, hellre än att bidra till slit-och-släng-kultur.

Drömhuset

Det råder ingen tvekan om att om väggar kunde tala, skulle du kunna sitta i timmar och höra historier om allt som har hänt i det gamla handelshuset genom tiderna.

På 1800-talet bodde bland annat folk från marinen här, och det måste ha varit mycket roligt. Historien säger att vardagsrumsgolvet på den tiden, för säkerhets skull, stöttades upp från källarnivå när man bjöd in till dans. 

Redan långt innan hon hade varit innanför porten, visste Guro att det gamla huset på Karljohansvern en dag skulle bli hennes.

Hon och mannen Espen bodde i en lägenhet i närheten, men önskade sig större plats och egen trädgård.

– Jag har bott både i London, Amsterdam, Oslo och Bergen. Min första ägda lägenhet var på 32 m² och låg på Fredenborg i Oslo. Sedan köpte vi lägenhet i Solbakken Karljohansvern, ett hus från 1840. Vi bodde där i 10 år och totalrenoverade, innan vi köpte huset här 100 meter bort. Så bevarade vi alla grannar vi älskar, och även platsen.

De visste att det gamla huset skulle säljas, och att de skulle köpa det när det hände.

Överlåtelsen blev ett faktum 2014, och för Guro var det kärlek från första stund. Redan när hon kom in i den vackra, gamla gårdsmiljön, visste hon att hon hade kommit hem.

Tillsammans med Espen tog hon itu med renoveringen av det "nya" hemmet. Sedan blev Espen sjuk och dog.

– Då hade vi redan börjat renovera andra våningen och göra om den till uthyrningslägenhet. Det var bra, för ensam med pojkarna behövde jag större inkomster, berättar Guro. Att sälja var aldrig ett alternativ. 

Lantlig idyll

Idag delar hon huset inte bara med sönerna, utan också med pojkvännen Morten, när han är hemma från skiftarbete till sjöss.

Alla rum är omsorgsfullt renoverade och tillförda en generös dos Guro. Eller som hon säger det:

– Hemmet är en duk där jag kan utforska idéer, leka med färger, material och ljus, och samtidigt skapa utrymme för de små, viktiga ögonblicken - vare sig det är en kopp kaffe i morgonsolen, levande ljus och eld i spisen en vinterkväll, eller ett blomsterarrangemang som ger liv och färg till rummet.

- Det är också en plats för samvaro, familj och vänner som kan få en del av den varma och inkluderande atmosfären. 

Den klassiska, lantliga stilen med mycket charm och atmosfär har alltid tilltalat henne. Kanske för att Guro har med sig minnena av sin kära mormor och gården hon bodde på.

– Det var så magiskt där, alltid mysig stämning, säger Guro, som med kärlek och stadig hand har vidarefört mormoderns värderingar.

Guro älskar allt med sitt hem: Den öppna spisen i köket, de dubbla, klassiska dörrarna, att man kan se genom vardagsrummen. 

– Det viktigaste jag har lärt mig om inredning är att det ska kännas personligt, funktionellt och ärligt. Det handlar inte om att följa trender slaviskt, utan om att skapa rum som speglar dig, som ger ro, inspiration och glädje i vardagen. Jag har erfarit att det handlar om balans - en harmoni mellan estetik och funktion. Och så måste man vara tålmodig under processen och lita på den. Ett hem skapas inte över en natt.

Guros bästa tips:

  • Ge ditt hem personlighet med saker som speglar din personliga smak. Konstverk, souvenirer eller arvegods ger karaktär och unikhet.
  • Ha en balans mellan gammalt och nytt. Kombinera element av arv och tradition med modern design för att skapa ett tidlöst utseende.
  • Skapa sammanhang - en genomgående färgpalett, texturer och mönster som binder rummen samman och ger en helhetskänsla. Mjuka textilier som mattor, kuddar och gardiner ger värme och komfort.
  • Investera i kvalitet och hantverk som kommer att hålla över tid och ge ditt hem en tidlös prägel. 
  • Skapa stämning med belysning. Satsa på en fin blandning av lampor, stearinljus och naturligt ljus. Ha dimmer på alla lampor och fina lampor. Krydda med några statementlampor.
SKAFFERI: Till höger syns dörren in till skafferiet – något som Guro tycker att alla hem borde ha! Matbordet kommer från Ygg & Lyng och är husets dyraste möbel. Guros pappa har snickrat en extra bordsskiva till det, så att det kan dras ut och rymma hela familjen till jul. Stolarna är köpta på Finn.
DOLDA KVALITETER: Guro hade redan bestämt sig för att köpa huset när hon besökte det första gången, så den trevliga innergården med gammal kullersten och nästan kontinental stämning var bara ett ovillkorligt plus när hon kom in genom porten.
PLATSBYGGT: Köket är platsbyggt av en möbelsnickare, och det stod i huset när Guro köpte det. Då var det, precis som taket, målat i rött, så det blev ett stort målningsarbete. Kakelplattorna var holländska med träsko-motiv, så även de har målats över. Dessutom har Guro bytt ut knopparna mot gamla, antika beslag som köpts i en specialbutik.
MYSHÖRNA: Soffan är en gammal trotjänare som har följt med Guro i många år, en gång köpt hos Home & Cottage. I förgrunden står Guros kära safaristol, som hon föll pladask för i en vintagebutik och önskade sig pengar till från hela familjen en jul för att ha råd med den. Bordet kommer från Jotex, tavlan på väggen är ett arv och lampan är köpt i en möbelbutik i Horten och spraylackad i guldfärg. Mattan är sammansatt av två mattor från Beliani.
GESÄLLPROVET: Bokhyllan i flammig björk var Guros farfars gesällprov. Han var 16 år när han snickrade den, och det är inte konstigt att hyllan är Guros allra käraste möbel.
BLOMSTERDRÖM: Sovrummet har tapeten Enchanting Flower från Boråstapeter. Garderoben är från IKEA, i väntan på ett tungt, brunt vintageskåp som Guro drömmer om att hitta. Stolen är från Søstrene Grene.
MODERN NOSTALGI: Den blommiga tapeten är vacker mot väggen till höger, målad i färgen Espresso, S4010-Y50R. Nattduksbordet i glas och mässing kommer från Ellos, där även lampan är köpt. Sänggaveln är köpt på Finn.
VARDAGSMAGI: Hela trädgården ska användas, tycker Guro, som har placerat ett hemmagjort bord framför lusthuset och dukat fint med vit duk, blommor och linneservetter. Stolarna är köpta i en second hand-butik på Tjøme.
LYXSPA: För att få plats med ett stort badrum med badkar fick den gamla bastun offras. Badkaret är köpt hos Bjørn Gregersen i Horten, medan duschkabinen är från Modena.
NATURLIGT SNYGGT: I duschnischen valde Guro klinker i träimitation, som ger rummet värme och för in en naturkänsla. Extra snyggt mot de grå plattorna!
GAMLA ROSOR: Klätterrosorna är väl etablerade och växer sig kraftiga och tunga under sommaren. Guro älskar att husfasaden täcks av röda och rosa blommor.

Hemma hos

Trädgård

Hem & Trädgård är din plats för inspiration om hem, inredning, interiör och trädgård. Här hittar du nyheter, guider och tips om inredningstrender, design, möbler, dekoration och smarta lösningar för hemmet. Upptäck idéer för alla rum, från vardagsrum och kök till sovrum och badrum, samt inspiration för trädgård, balkong och uteplats. Hem & Trädgård hjälper dig skapa ett vackert, funktionellt och personligt hem.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos