Hem och trädgård

Cecilie köpte tillbaka morföräldrarnas 70-talshus: "Det var väldigt speciellt"

När Cecilie fick chansen att köpa sina morföräldrars gamla hus tvekade hon inte. Här kunde hon inreda i linje med sin fascination för 70-talet.

Ljust vardagsrum med soffa, växter, matplats och stora fönster mot grönska.
Ett ljust vardagsrum med högt i tak, stora fönster och naturmaterial speglar ett tidlöst nordiskt hem.
Annons

På en liten höjd, avskilt, med skogen runt omkring, ligger en villa från 1970. Huset ritades ursprungligen av Cecilies morfar, och när hon växte upp var detta hennes morföräldrars hem.

– Ända sedan jag var liten har jag haft en önskan om att bo i mormor och morfars hus. Atmosfären och arkitekturen ger en särskild känsla. Jag växte upp i grannhuset och sprang över till mormor och morfar så fort jag hade möjlighet. Det var så spännande att vara här; det var höga väggar, stora fönster, loft vi kunde leka på i sovrummen, massor av skog och många coola möbler, berättar hon.

År 2016 såldes huset utanför familjen, men Cecilie och hennes man Thomas lyckades köpa tillbaka det 2021.

– Det var väldigt speciellt att få flytta in här med min egen familj. Det finns så mycket historia och så många fina minnen knutna till det här huset. Det är fint att tänka på att mormor och morfar skapade ett hem för sig själva och sina barn här för över 50 år sedan, och nu gör vi samma sak. 

Återskapade det gamla

Paret har använt större delen av sin tid och sin budget till att återställa huset till originalskick, så som det var innan det lämnade familjen.

De har fokuserat på att möblera så autentiskt som möjligt med möbler från byggtiden, för att få tillbaka den gamla atmosfären i huset.

– Alla väggar och tak blev tyvärr målade under perioden då huset inte längre var i familjens ägo. Vi hade gärna velat få tillbaka de gamla furuväggarna, men när de väl var målade valde vi att använda ljusa färger på panel och väggar för att skapa en bra ram för möblerna. Den gamla öppna spisen ersattes av en täljstenskamin och det gamla teglet har tagits fram igen.

Paret tycker mycket om återbruk, och de har hittat så gott som alla möbler begagnade. Det mesta är från tidsperioden mellan 50- och 70-talet.

– På den tiden tillverkades möbler i solida material, i massivt trä, med äkta skinn eller ull i dynorna. Det här är äkta material som är gjorda för att hålla, och vi har kommit fram till att det är värt att investera i tidlös kvalitet.

Finstämd blandning: Stolen utförd i teak med ockragul ullkudde är Model 501 Japan-stolen av Kai Lyngfeldt Larsen. De två soffmodulerna från Tech Furniture Inc är importerade från USA. Längst bak står Trybo-braskaminsstolen formgiven av Edvin Helseth. Affischen är av Hans J. Wegner, från Oda-collection. Holmerud soffbord från Ikea, rispapperslampa från Nordlux och matta från H&M Home.
Snyggt kurerat: Sideboardet Hertug är formgivet av Fredrik Kayser. Ovanför sideboardet hänger en litografi från 70-talet, skapad av Bjørn Ransve. Den köptes på loppmarknad. Skulpturen heter Space Invader 3D och träfiguren Ballon D'og är köpt på Illums Bolighus.
I kruka och låda: Den stora Monstera-växten passar fint in i huset. Bredvid står skivlådan Scala i rosenträ, av Rolf Hesland.

En fantastisk utgångspunkt

Den generösa takhöjden i huset är nästan fyra meter. Och de stora fönstren suddar ut gränsen mellan inne och ute.

– Det är också ett fantastiskt hus när man samlar på möbler. De gamla möblerna smälter liksom extra bra in i de här omgivningarna, tycker vi. Att ha möbler i olika träslag, där samspelet i träet står i fokus, är viktigt för oss. Trä och naturmaterial ger en varm och autentisk dimension i inredningen, som kompletterar husets arkitektur, säger Cecilie.

Paret föredrar lugna färger, gärna jordtoner som tar in lite av naturen utanför. De vill att hemmet ska präglas av ro och balans.

– Jag värdesätter ett hem som är väl genomtänkt från insidan och ut. Där funktion och estetik går hand i hand. God arkitektur ger utrymme för livet som levs. I nordisk tradition uttrycks detta ofta genom rena linjer, naturliga material och dagsljus som får spela huvudrollen.

I matsalen: Fureka matbord och matstol av Edvin Helseth, stolarna i teak, bok och skinn är Model 71 av Henning Kjærnulf, rispapperslampan är från Nordlux, vasen är från Halvor Bakkes kollektion och konsten på väggen är Rainbow Crucifixion av Sverre Bjertnes.
Självbyggt: Sänggavel och nattduksbord är gjorda av hobbyskivor i furu. Bilderna ovanför sängen är av Billy Childish.

Rent och funktionellt

För Cecilie och Thomas är målet att hemmet ska kännas tidlöst, inte trendstyrt. De dras till det enkla och ärliga, som golv som får åldras med värdighet, öppna rum som bjuder in till gemenskap och detaljer som avslöjar omtanke och hantverk. 

Stilen i huset är en balanserad blandning av nordiskt lugn, japansk minimalism och värme från mid-century modern-estetik. 

Den fokuserar på rena linjer med bra och naturliga material. Det ger värme och karaktär åt rummen som annars är ganska nedtonade i färgsättningen.

– Den nordiska estetiken ger en naturlig bas. Med ljusa toner, organiska material och en varm enkelhet, förklarar Cecilie.

Paret dras till det rena och funktionella. Det ska ha själ, och varje möbel har en tydlig plats i rummet. De gillar kontrasten mellan det strama och det taktila.

– Det handlar inte om att slaviskt följa en enda stil, utan om att skapa en atmosfär där saker får andas. 

Fantastisk utsikt: Den yttersta delen av vardagsrummet är Cecilies favoritplats i huset. Stolarna till vänster är Falcon, och framför fönstret står stolen The Fox av Rolf Hesland för Bruksbo. Pallen är formgiven av Edvin Helseth. Lampan är från Arcade. Den har moderniserats med en ny lampskärm från Nordlux.
Räddningsaktion: Soffmodulerna i furu tillverkades av Svein Bjørneng Møbelfabrikk 1968. De skulle kastas från ett hus från samma tid, men paret tog över och ”räddade” dem. I förgrunden står stolen Falcon av Sigurd Resell. Den gula mattan är från Kremmerhuset, kuddarna är från H&M Home.
Nordiskt möter japandi: Stilen i huset är en nordisk tolkning av mid-century modern-stilen, samtidigt som du hittar vissa japandi-inslag. Ett bra hem är anpassat efter människorna som bor där. Det är en plats där arkitekturen skapar förutsättningar för både det praktiska och det poetiska.
I teak: Stolen är utförd i teak med ockragul ullkudde och är Model 501 Japan-stolen av Kai Lyngfeldt Larsen. De två soffmodulerna från Tech Furniture Inc importerades av ett par från USA efter deras bröllopsresa där. Nu restaurerade av paret själva.
Utställd: Längs den ena väggen i vardagsrummet har en fin läshörna skapats. De två Futurum-fåtöljerna är av Rastad och Relling. Gunghästen är gjord av Cecilies morfar. I hyllan står konstverket Welcome av Banksy.
Blandning av nytt och gammalt: Bänken Krobo är formgiven av Torbjørn Afdal och rispapperslampan är från H&M Home. Ovanför bänken hänger The Frame TV från Samsung och bilden Barcode av Banksy.
Fin funktion: De boende tycker att allt i bostaden bör ha en funktion, oavsett om den är praktisk eller poetisk. Från köket har de fantastisk utsikt över naturen runt omkring.
Minimalistiskt: Paret försöker hålla inredningen minimalistisk. Allt ska ha sin funktion och plats.
Neutral bakgrund: Färgen på väggarna är klassiskt vit och taket är målat i Washed linen. Hyllorna är Ivar från Ikea. I hyllorna står bland annat en gammal målning av Per Deberitz, en teckning av Bertil Greging och en akvarell av Mona Eckhoff Sørmo.
Anpassat till terrängen: Huset ligger på en höjd, men ändå ”nära” terrängen. Det ger känslan av att man svävar när man är på husets östra sida, medan man på västra sidan får känslan av att vara väl omsluten av terrängen och skogen.

Vem

Cecilie Pettersen, Thomas Pettersen och barnen Agnes och Ola. 

Vad: Enfamiljshuset på 220 m2 ritades av Cecilies morfar och stod färdigt 1970. 

Var: Bjørkelangen

@brinken_huset

Arbetsplats: Bordet i hemmakontoret är delvis hemgjort. Stolen framför bordet heter Slemdal och är formgiven av Torbjørn Afdal. Stolen bredvid är modell 1007, formgiven av Bendt Winge.

Hemma hos

Trädgård

Hem & Trädgård är din plats för inspiration om hem, inredning, interiör och trädgård. Här hittar du nyheter, guider och tips om inredningstrender, design, möbler, dekoration och smarta lösningar för hemmet. Upptäck idéer för alla rum, från vardagsrum och kök till sovrum och badrum, samt inspiration för trädgård, balkong och uteplats. Hem & Trädgård hjälper dig skapa ett vackert, funktionellt och personligt hem.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos