Du behöver
- 4 st ägg
- 1 dl vitvinsvinäger
- 1 l vatten
Tryffelmajonnäs
2 st äggulor
1 msk citronsaft färskpressad
1 msk dijonsenap
1,5 dl matolja neutral, t ex solrosolja
2 tsk tryffelolja
salt & peppar
Råstekt sparris
1 näve grön sparris
1 msk olivolja
5 st rädisa
2 msk finhackade färska örter t ex gräslök eller krasse
Gör så här
1
Koka upp vinäger och vatten i en kastrull. Låt stå en stund. Värm vattnet så att det börjar sjuda, knäck äggen ett i taget i en kopp och häll försiktigt ner äggen ett i taget i kastrullen. Sjud i cirka 3–4 minuter tills vitan stelnat och gulan känns mjuk. Ta upp försiktigt med hålslev.
2
Vispa ihop äggulor med citronsaft och dijonsenap. Häll i oljan droppvis under omrörning. Fortsätt tills all olja är nedvispad i majonnäsen och den har tjocknat. Smaka av med tryffelolja, salt och svartpeppar.
3
Ansa bort ett par centimeter längst ned på sparrisen. Hetta upp 1 msk olivolja i en stekpanna och stek sparrisarna ett par minuter tills de fått lite färg och börjat mjukna men fortfarande har kvar en rå kärna. Krydda med lite salt och peppar.
4
Skiva rädisorna tunt. Lägg upp sparris, pocherat ägg, majonnäs och rädisor på tallrikar. Garnera med finklippta örter.