Du behöver
- 300 g fetaost
- 1 msk olivolja
- svartpeppar
- 3 dl mograbiah pärlcouscous
- 200 g jordgubbar färska
- 0.5 st gurka
- 1 st avokado
- 1 kruka basilika
- 1 kruka persilja
Dressing
1 st röd chili en liten
2 msk olivolja
1 st citron saften
2 krm salt
1 krm svartpeppar
Gör så här
1
Sätt ugnen på 225 grader. Dela fetaosten i fyra bitar och lägg dem på ett stort ark ugnsfolie i en ugnsfast form. Ringla över olivoljan, peppra lite och förslut sedan folien runt osten. Baka i ugnen i 15 minuter.
2
Koka under tiden mograbiah i lättsaltat vatten i 15 minuter och skölj den sedan i kallt vatten. Låt rinna av och häll upp på ett stort fat.
3
Rensa och skiva jordgubbarna medan couscousen kokar. Skala gurkan, dela den på längden, gröp ur kärnhuset med en sked och skär sedan gurkan i grova skivor. Dela, skala och kärna ur avokadon och klyfta köttet. Hacka örterna. Blanda allt med couscousen på fatet.
4
Dela, kärna ur och strimla chilin fint. Blanda den med olivolja, citronsaft, salt och peppar till en dressing. Lägg upp de varma fetaostbitarna på couscoussalladen och ringla över dressingen.
Kommentar:
Blanda gärna salladen med dressingen och låt den stå och dra en stund innan servering. Fetaosten är dock godast nybakad.