Du behöver
- 100 g hasselnötter
- 2 tsk helt korianderfrö
- 2 tsk helt fänkålsfrö
- 0.5 dl sesamfrön (varav 1 msk svarta)
- 0.5 tsk salt
- 0.5 tsk strösocker
Till servering
gott surdegsbröd
god olivolja
oliver
labneh färskostbollar av yoghurt
Gör så här
1
Rosta hasselnötterna i torr het panna tills skalen börjar spricka och lossna. Lägg över i ren kökshandduk och gnugga bort skalet.
2
Rosta korianderfrö och fänkål i torr panna tills de börjar dofta och knäppa. Rosta även sesamfröna tills de får lite färg. Låt svalna.
3
Mortla koriander, fänkål, sesamfrön, salt och socker till fint smul i en mortel. Ta upp i skål och mortla även nötterna. Blanda nötkrosset med kryddsmulet.
4
Servera dukkah med bröd, god olivolja, labneh och oliver. Doppa brödbitar i olivolja och sedan i dukkah. Färskostbollarna är också goda att doppa i nötkrosset.
5
Tips: Den som inte tål hasselnötter kan använda pistaschnötter eller mandel. Dukkah är också god som salladstopping.
Kommentar:
Dukkah är en egyptisk nötkross som kan göras på många olika vis. Doppa gott bröd i olja och sedan i dukkahblandningen.