Trygghet, pengar och mindre festande. Det är – om man hårdrar lite – ledord för dagens ungdomar. Nya undersökningar från SOM-institutet i Göteborg visar tydligt att unga dricker betydligt mindre idag. Istället tycks det som att 70-plussarna är de som tar ut svängarna ordentligt numera.
– Ja, studier på äldre idag visar att de dricker mer alkolhol, har mer sex, är mindre deprimerade och tränar mer, jämfört med tidigare generationer, säger Ingmar Skoog som är överläkare och seniorprofessor i psykiatri och neurokemi och forskar om äldre.
– Det tycks ju som att dagens 20-åringar är tvärtom, fortsätter han.
Läs även: Jonas Uhlbäcks podcast med äldre gör succé: ”Det är ju de äldre vi ska lära oss av”
Svenskar 65 plus är bland de lyckligaste i världen
En studie från bland annat Handelshögskolan visar till och med att svenskar 65 plus är bland de lyckligaste i världen.
– Jag tycker inte att det är så konstigt, säger Ingmar Skoog, själv 72 år. Jag brukar kalla det för den nya frihetstiden. Många har hyfsad pension, de har gjort sin karriär, barnen är vuxna… Samtidigt inträffar den så kallade tidsparadoxen – att vi har insett att vi inte kan skjuta upp saker som vi drömt om längre.
– Dagens äldre har också ett annat riskbeteende än man hade för hundra år sedan. Men ett liv helt utan risk är ju inget liv, konstaterar han.
Det är alltså dags att glömma bilden av äldre som ensamma tråkmånsar – men också bilden av yngre som ansvarslösa festprissar. Samtidigt är de delvis ombytta rollerna inte helt ologiska.
Att vara ung idag i en hotfull omvärld, med krig och klimatförändringar – och därtill med AI som ett stort orosmoln över framtidens arbetsmarknad, gör det kanske förståeligt att den yngre generationen söker efter nya värderingar. Medan äldre – som blir allt friskare och lever längre – å andra sidan kan njuta frukterna av ett samhälle där tillväxten länge bara tycktes öka.
Unga är trygghetssökande och prioriterar familjen
Johanna Göransson är expert på livsstil och konsumtion på Ungdomsbarometern som varje år gör en generationsrapport och hon bekräftar bilden av unga som en väldigt trygghetssökande generation.
– Det tar sig uttryck på lite olika sätt, men ta arbetslivet till exempel. Där pratade man ju förr ”job hopping”. Idag gäller snarare ”job hugging”, att man stannar kvar längre på sitt arbete, säger hon.
Enligt Johanna Göransson så syns trenden också i de yngres privatliv. De är familjekära och prioriterar att umgås med familjen, även när de har flyttat hemifrån och blivit äldre.
– Det händer rätt ofta när jag föreläser att någon förälder räcker upp handen och säger ”nu fattar jag varför min tjugotvååring ringer mig och frågar vad vi ska göra på semestern. Jag trodde att det var jag som skulle få jaga mina barn för att få umgås!” säger Johanna Göransson.
Norm att inte dricka bland unga
SOM-institutet i Göteborg studerar också ungdomstrender och där står det helt klart att unga dricker mindre idag än tidigare. Unga män är till och med den grupp som dricker minst idag.
– Jag tror att det beror på en del kulturella förskjutningar, förklarar Daniel Jansson, forskningskommunikatör på SOM-institutet och fortsätter:
– Det är en stor hälsotrend med träning och välmående, och där passar alkoholen inte in. Det är helt enkelt ingen norm bland unga att dricka idag.
Läs även: Äldreforskaren Ingmar Skoog om konsten att åldras: ”Njut av livet och var nyfiken”
Likaså finns det en tydlig trend att satsa på aktier, särskilt bland unga män, och det är rent allmänt ett fokus på den egna privatekonomin. Enligt Ungdomabarometern känner sig sex av tio unga stressade över sin ekonomi varje vecka.
– Ja, de yngre är signifikant mer oroade över inflationen än de äldre, men det beror nog på att de vuxit upp under en tid där just ekonomiska frågor har präglat debatten, säger Daniel Jansson på SOM-institutet.
Ett annat trygghetsökande beteende bland yngre är drömmen om en egen bostad. Det är till och med det mest utbredda livsmålet bland unga, enligt Ungdomsbarometern.
– De unga är orienterade mot att få ordning på den materiella tryggheten. Det är ett centralt mål i ganska ung ålder. Att de växt upp i en stark konsumtionskultur genom sociala medier, gör också att det finns stora materialistiska tendenser, förklarar Johanna Göransson.
Äldre känner mindre oro för att göra bort sig
Sett till det så har den äldre generationen kanske dragit en vinstlott. Det var lättare att få jobb förr och framför allt var det lättare att köpa eller hyra en bostad. Även om många äldre minns oljekrisen på 70-talet, så är det först på senare år som klimatrapporterna har blivit riktigt dystopiska. Dessutom slapp de en ständig jämförelse med andra via sociala medier. Just det kan faktiskt ha en viss betydelse för hur generationsfestandet ser ut. Bland yngre finns det ett stort kontrollbehov. Ingen vill göra bort sig och få sitt felsteg dokumenterat för evigt via mobiltelefonens kamera.
–När jag lyfter den här punkten, då brukar alla sextio-plussare skrocka lite menande. ”Vi är fortfarande festa-generationen…” säger Johanna Göransson.
Ingmar Skoog håller med.
– Är du född på 50- och 60-talet känner du nog en mindre oro för att eventuellt göra bort dig. Idag hamnar du på film och blir cancellerad för minst lilla. Det finns ingen marginal att göra fel, det tycker jag är lite oroväckande, säger han.
Ytterligare ett bevis på yngres ”pensionärstillvaro” är det ökande intresset för så kallade ”granny hobbies”, det vill säga saker som stickning och virkning, pusselbyggande och korsord.
– Det är rent allmänt en stor ökning av intresset för handarbete, bekräftar Daniel Jansson på SOM-institutet, och unga mellan 16 och 29 år stod för en majoritet av den ökningen.
Läs även: Ålderismen möter motstånd: Vår bästa tid är nu
I rättvisans namn så sitter ju inte alla unga hemma och trycker. De går fortfarande ut och träffar vänner, även om de dricker mindre. Alla ser inte heller nattsvart på sin framtid. Enligt Ungdomsbarometern ser tre av fyra unga ljust på sin egen framtid, även om de är lite mer deppiga över omvärldens utveckling. I samma mätning från 2025 ser bara 18 procent positivt på samhällets framtid.
Äventyrslystna pensionärer
Men åter till alla pigga och äventyrslystna pensionärer, som enligt Ingmar Skoog är något av ”tonåringar på nytt”. Han jämför med rockbandet Rolling Stones som med 80-plussaren Mick Jagger i spetsen släpper nya skivor.
– En gång i tiden gjorde de uppror mot sina föräldrar, nu gör de uppror mot sina barn.
Ingmar Skoog tycker att det finns en stor outnyttjad potential i alla partysugna äldre.
– Eftersom yngre inte går på klubb längre, borde de satsa på oss äldre istället. Vi kan dessutom gå ut mitt i veckan! Jag tror att framtidens äldreboende kommer att bli betydligt mer rock’n’roll.
Själv brukar han ta chansen att hänga på när det erbjuds.
– Ja, jag jag festar nog mer idag. Jag har upptäckt det roliga i att vara kvar bland de sista vid köksbordet på en fest – jag försöker helt enkelt njuta av livet och ha så roligt som möjligt.
Så du känner dig som 20 vid 72?
– Lite grann faktiskt – även om jag är lite stelare och har ont i ryggen ibland. Jag har delvis fått en ny karriär efter 65, så för mig är den viktigaste frågan att hela samhället ser oss äldre som en resurs.
Har du något råd till alla yngre?
– Var inte så himla allvarliga, försök släppa loss lite grann. Var inte så rädda. Men det är kanske lätt för mig att sitta och säga.
Läs även: Allt fler äldre gifter sig: ”Kärleken i den här åldern är så enkel och självklar”
Louise, 22 år: ”Baka är mysigare än att festa”
70-åringar festar mer än 20-åringar som hellre satsar på ett tryggt boende. Känner du igen dig?
– Ja, jag tycker nog också att det är viktigare att äga en bostad!
Hur bor du själv?
– Jag bor hemma eftersom jag pluggar och det är dyrt att bo i Stockholm.
Oroar du dig för inflation och ekonomi?
– Ja, kanske lite, men jag har snälla föräldrar, så jag behöver inte betala så mycket hemma. På så sätt kan jag kan spara pengar.
Stämmer det att din generation festar mindre tycker du?
– Det beror på hur man är som person, tror jag. Min bror festar ganska mycket, medan jag inte bryr mig så mycket om det.
Vad beror det på?
– Jag tycker det är mysigare att göra en aktivitet som att ha picknick, åka och sola och bada, äta middagar, eller bara att chilla.
Många yngre håller också på med ”granny hobbies” som att pyssla, sticka och lägga pussel. Känner du igen dig?
– Ja, jag och mina barndomskompisar brukar göra fotoböcker, eller pärla armband tillsammans. Eller så lagar vi mat och bakar – det tycker jag är hundra gånger mysigare än att festa!
Kristina, 67 år: ”Frihet har alltid varit viktigt för mig”
Känner du igen dig i att 20 är det nya 70 och tvärtom?
– Kanske i en del... Jag tränar mycket, reser gärna till Frankrike eller längre bort. Dessutom gillar jag att äta god mat på krogen, och sitter gärna kvar i köket och pratar bland de sista – men det har jag å andra sidan alltid gjort! Annars trivs jag med att fixa i trädgården, eller med min hund.
Känns det som en ny frihetstid just nu?
– Jag har alltid varit egen företagare, så för min del var det ingen stor övergång, även om det är skönt att slippa ställa klockan. Frihet har alltid varit viktigt för mig! Men jag är ständigt nyfiken på att träffa nya människor och lära mig nya saker, och det finns det ju ännu mer tid för nu.
Läs även: Åsa Lindquist är oldfluencer: ”Jag vill att även äldre kvinnor ska våga synas!”
Varför tror du att det har blivit så, att yngre hellre stannar hemma?
– Dels tror jag att det beror på att det har blivit väldigt dyrt att gå på krogen, dels dricker ju många unga mindre idag. Att många yngre lider av psykisk ohälsa och social fobi kan också spela in.
Mer rock'n' roll på äldreboenden i framtiden, hur ska de se ut om du fick drömma?
– Vackrare miljöer och bättre mat! Hälsosam mat som är gjord på bra råvaror, ingen snabbmat. Självklart ett glas vin till maten för den som vill. Sedan hoppas jag att vi äldre kommer att bli lyssnade på och mötas av respekt som individer, inte som en bortglömd grupp.