Intervjuer

Nina fick tre barn på mindre än två år – och blev städproffs på kuppen

Nina Josefsson blev mamma tre gånger inom loppet av bara ett år och sju månader. När yngsta sonen Tage föddes svårt sjuk och infektionskänslig började hon städa maniskt hemma – och delar idag med sig av sina kunskaper till över 30 000 följare på sociala medier.

Kvinna och tre barn i matchande pyjamas sitter tillsammans i en soffa.
Nina med barnen Knut, Tage och Rune som föddes inom loppet av ett år och sju månader.
Annons

Många tror att Nina ­Josefssons söner Rune, Knut och Tage är trillingar – men i själva verket är de resultatet av tre olika graviditeter och de är födda inom loppet av bara ett år och sju månader.

– Knut föddes i mars 2023 och Tage i december samma år, så de kan till och med gå i samma klass i skolan så småningom, säger mamma Nina Josefsson.

Tage kom till världen som prematur redan i vecka 28 och vägde då bara 1056 gram.

– Han föddes svårt sjuk. Både jag och min man Kalle har varit väldigt rädda att förlora honom flera gånger. Tage hade först sepsis vilket har gjort att han fått ligga mycket i respirator. Första året fick vi turas om att vaka över honom på nätterna då andningen inte kom i gång – och vi tvingades till många akuta turer till sjukhuset.

Nina Josefsson

Ålder: 35 år.
Familj: Maken Kalle, sönerna Rune, Knut och Tage.
Bor: I radhus i Tyresö.
Gör: På väg att starta städfirma.

Kliniskt rent hemma

Eftersom Tage är väldigt ­infektionskänslig blev både Nina och Kalle experter på att hålla kliniskt rent i sitt hem i Tyresö.

– Först var vi oroliga att han var allergisk mot våra tre katter, men det svarade läkarna nej på. Då började vi städa maniskt hela kvällarna när barnen hade somnat. Inte bara dammsuga och torka golv – utan snarare sanera precis allting in i minsta detalj.

Många gäster blev närmast chockade över hur de som småbarnsfamilj kunde ha det så rent och en sådan ordning.

– Jag lärde mig mycket som jag vill dela med mig av. Det handlar inte om att komma med några pekpinnar, utan att peppa andra att göra sådant som de flesta slarvar med. Som att ofta torka ur kylskåpet, diskmaskinen och tvättmaskinen – och rensa avloppen. Och att göra det med rätt rengöringsmedel på rätt plats, samt med rätt redskap.

Kvinna sitter vid ett handfat och arbetar med rör och vattenlås under badrumskommoden.
Nina gillar att rensa ett riktigt äckligt avlopp och filmerna hon spelat in har fått tusentals tittare.

Fru Josefsson på Tiktok

Hon började att spela in sig själv med sin mobiltelefon och städredskapen i högsta hugg.

Därefter redigerade Nina inspelningen på ett snabbt och rappt sätt – för att sedan lägga ut på de sociala medierna Tiktok och Instagram under namnet @frujosefsson.

– Sedan starten med Tiktok i oktober 2023 har antalet ­följare ökat till en bit över 20 000, medan Instagram, som jag drog i gång med i slutet av februari, har nått upp till nästan 10 000. Jag lägger upp sex-sju klipp varje vecka och det är jättekul. Får många positiva kommentarer. Bland det mest populära är då jag rensar äckliga grejer i avloppet.

Drömmen är att starta en egen städfirma framöver och kombinera med inläggen på sociala medier.

– Jag vill bidra till att höja nivån på hemstädning. Sedan hoppas jag att med hjälp av sponsorer kunna fortsätta att kostnadsfritt hjälpa personer som har det tufft med städningen.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos