Solveig är typen som kan vakna mitt i natten med en lysande idé. Då går hon upp, klär på sig något fint och fladdrigt, gärna något med Frida Kahlo på, hoppar i skorna, sätter på lite Edith Piaf och sätter i gång.
Det spelar ingen roll om det ösregnar, så då förstår du lite vilken typ hon är. Solveig är en riktig energibomb av kreativitet, men minsann har hon inte också en imponerande genomförandeförmåga. Det är ju så man nästan blir avundsjuk, eller åtminstone inspirerad!
Läs även: Søstrene Grene släpper ny möbelkollektion – spana in bilderna!
Självklart är det praktiskt att vara gift med Mats, de är av samma skrot och korn, och hans händiga händer har löst många utmaningar med lätthet.
Trädgården som från början mest liknade en stor maskrosgräsmatta, har med tiden fått många trädgårdsrum, till exempel den italienska bakgården, skifferträdgården, cottage garden, växthus och uterum.
Medan Solveigs skaparlust går på högvarv kan Mats vara lite mer nertonad. Till exempel satte han först ner foten när det gällde det senaste projektet, nämligen Solveigs snittblomsträdgård, eller ”Floral Garden” som hon kallar den.
Snittblomsträdgård på budget
– Det ska kosta max en krona, sa jag till min man. Det blev en liten budgetspricka kan man säga, skrattar hon högt och hjärtligt.
Trots att budgeten sprack kan ingen påstå att det blev dyrt. För 3 000 kronor har hon förvandlat en tråkig asfalterad parkeringsplats till en vacker lådträdgård full med snittblommor.
Asfalten täcktes först med överbliven duk från källaren, därefter med singel som Solveig själv skyfflade ut.
Lådorna hittades på finn.no, och i stället för att fylla dem hela vägen upp med dyr jord gjorde hon lasagnebäddar med ris och kvistar i alla lådor. På så sätt minskade jordkostnaden med kanske 75–80 procent.
– Jag sparade också mycket på att så mina egna frön och köpa billiga knölar från trädgårdsmässan i stället för att köpa färdiga plantor och blommor. Det här är både ett ekonomiskt och roligt sätt att bygga upp en trädgård på, och jag har fått fantastiska resultat!
Läs även: 4 stora trädgårdstrender 2027
Kul återbruk
Om det är något Solveig är bra på så är det just att komma på kreativa lösningar, leta efter guld på loppmarknader, och dessutom slänger hon aldrig något. Källaren är full av stort och smått som kan vara bra att ha, en vacker dag.
– Det känns extra tillfredsställande att få användning för något jag har sparat i flera år. Dessutom tycker jag att det är viktigt att ha fokus på återbruk, hållbara värderingar och prisvärda lösningar. Det finns otroligt mycket vackert du kan skapa för lite eller ingenting, och det vill jag visa på mitt Instagram-konto, säger hon.
och rabatterna är uppbyggda som lasagnerabatter med gräs, tidningar, aska, tång, löv och kvistar. I lådorna har det planterats bland annat solrosor, zinnia, cosmos, dahlior och rävsvansamarant.
Artikeln publicerades först hos klikk.no.
Mest läst just nu
-
Därför känns ditt sovrum aldrig riktigt mysigt – 5 misstag
-
Caroline Henkelius unika affärsidé stöttas från hela världen: ”Intresset för svenskt ullgarn har ökat”
-
Cecilie köpte tillbaka morföräldrarnas 70-talshus: "Det var väldigt speciellt"
-
Ulrika tog hand om hemlöse James: ”Han skulle inte överlevt utan mig”
-
Søstrene Grene släpper ny möbelkollektion – spana in bilderna!