Hem och trädgård

Bordsdekoration till påsk

En bordsdekoration av kvistar, tulpaner och vårliga lökar är lätt att få ihop.

Annons

Du behöver• Några torra kvistar
• Några böjliga kvistar
• Ståltråd
• 7 vattenrör i plast
• 1 spole tunn, grön ståltråd
• Gröna blad
• 7 franska tulpaner
• 10 små vårlökar

Så här gör du
1.
Material hittar du i blomsterhandeln och i hobbybutiker.

Bind ihop några grenar från trädgården med ståltråd. Titti använder både levande och sådana hon hittar på marken. Böjliga grenar som trollhassel och sälg är bra, de här har fått stå i vatten i ett par veckor för att slå ut.

2. Dekorera vattenrören med blad innan du binder in dem bland grenarna. Du kan använda samma tunna, färgade ståltråd för att binda på bladen som du sedan använder för att fästa vid arrangemanget. Titti använder salalblad, men du kan också plocka vintergröna blad i trädgården.

3. Dekorationen till påskbordet går i orange och blått. De gröna stjälkarna av fransk tulpan, ranunkel och pärlhyacint är en dekoration i sig.

4. Väv in blommor med långa, böjliga stjälkar bland kvistarna. Sätt in stjälkarna i de fastsurrade plaströren.

Fyll på vatten. Lökar av pärlhyacint och kungsängslilja kan du lägga bland grenarna, de behöver inte fästas. Lökarna har den näring och det vatten som behövs för att klara sig flera dagar.

 

Av: Anette Sievers

Hemma hos

Trädgård

Hem & Trädgård är din plats för inspiration om hem, inredning, interiör och trädgård. Här hittar du nyheter, guider och tips om inredningstrender, design, möbler, dekoration och smarta lösningar för hemmet. Upptäck idéer för alla rum, från vardagsrum och kök till sovrum och badrum, samt inspiration för trädgård, balkong och uteplats. Hem & Trädgård hjälper dig skapa ett vackert, funktionellt och personligt hem.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos