Hem och trädgård

8 inspirerande matplatser – så fixar du stilen!

Långa middagar, mysiga frukostar och kaffestunder kräver sin matplats. Här är 8 matplatser i olika stilar att inspireras av!

Annons
1. Inspireras av naturen och lyft in trä och naturmaterial! Här har matplatsen fått form genom ett bord tillverkat av golvplankor. 
2. Testa att mixa olika stilar med varandra och var kreativ när det kommer till inredningen. Här syns till exempel en inramad scarf ovanför skänken.
3. Art Deco möter Hollywood-glamour med hjälp av gröna kulörer, vackra prints och material som marmor och guld. 
4. Vill du ha en stilfull och samtidigt ombonad matplats? Glöm inte bort att dekorera med textilier som plädar, stämningsfull belysning och gröna krukväxter. 
5. Vill du ge matplatsen en konstnärlig touch? Då är ljusa väggar i kombination med färgglada detaljer en vinnande kombo. 
6. Skapa Jugend-stilen med hjälp av vacker tapet, gedigna trämöbler och vackra växter. 
7. Lägg grunden för frukostmys och långa middagar genom att placera vadderade stolar runt matbordet. 
8. Våga blanda gammalt och nytt – här har ett matbord som fyndats på auktion fått sällskap av stolar i mer modern tappning. 
Matstolarna är Hans J Wegners ”CH88”, i oljad, ek med svartpulverlackerat underrede, Carl Hansen & Søn. På golvet står Miguel Milás lampa ”Cesta” från Santa & Cole. Foto Ann Helen Lund
Antikt matbord, stolar, Gubi, matta, Layered, skänk från Newport och bordslampa, Oscar & Clothilde. Foto Anna Roström
Matbord "Anti-C 109" från Lobster's Day, stolar "Tulip" av Eero Saarinen, Knoll. Lampa, Tom Dixon. Foto Sofi Sykfont
Stolarnas sitsar har fått nya överdrag med tyg från John Boyd Textiles, och väggarna är klädda med vinyltapeten ”Atelier d’artiste” från Élitis. Trägolven är målade i färgen ”Mole’s Breath” från Farrow & Ball, och bokskåpet är målat i den dämpade färgen ”Naturligt svart” från Jotun. Foto Elisabeth Aarhus
Stor bokhylla från Montana. Matbordet är ett loppisfynd och runt det står Wegners ”Y-stolar” och Arne Jacobsens ”Sjuan” i ett jubileumsutförande. Foto Julie Wittrup och Mikkel Dahlström/Another Studio
Taklampa ”Gross Grande” från Gnosjöbaserade ljusdesignföretaget By Rydéns. Tapeten är från Engelska Tapetmagasinet, efter en förlaga från Whitworth Art Gallery i Manchester. Foto Karin Wildheim
Målning signerad Trudy Wiegand. Skänk, linnegardiner och stoppade stolarna kommer från Ikea och lampan på skänken kommer från Louis Poulsen. Foto Filippa Tredal
Det antika matbordet har fyndats på nätet. Bordet hade en skada som lagades, och sedan sprejlackades det med svart färg. Matstolar från Vitra, i bakgrunden hänger bilder av Anna Bülow. Foto Filippa Tredal

Hemma hos

Trädgård

Hem & Trädgård är din plats för inspiration om hem, inredning, interiör och trädgård. Här hittar du nyheter, guider och tips om inredningstrender, design, möbler, dekoration och smarta lösningar för hemmet. Upptäck idéer för alla rum, från vardagsrum och kök till sovrum och badrum, samt inspiration för trädgård, balkong och uteplats. Hem & Trädgård hjälper dig skapa ett vackert, funktionellt och personligt hem.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos