Äldre smycken är ofta prisvärda, trots att stenarna inte är äkta och den gula metallen oftast inte är guld. Själva arbetet kan ändå vara gjort med samma omsorg som om materialen hade varit dyrbara. Tre av de vanligaste stenarna som används i antika smycken är granater, paste och markasiter. Metallen är oftast silver eller – i bästa fall – förgyllt silver. Har du kanske något gammalt ärvt smycke där hemma i lådan? Varför inte ta fram och bära det? Var dock försiktig när du rengör smyckena, för de oäkta är ofta ömtåligare än de äkta. Läs våra skötselråd för antika smycken!
Granater
De vackraste blodröda granaterna kommer från tyska Böhmen, och granatsmycket från 1800-talet är ofta av böhmiska granater. I senare tillverkade smycken har granaterna en kallare röd färg eftersom fyndigheten i Böhmen är tömd och man numera använder granater från Indien.
Den gula metallen kan vara guld, särskilt i äldre smycken från 1800-talet. Det påverkar förstås värdet och gör dem dyrare. Men det finns många fina granatsmycken gjorda av gulmetall som därför blir mycket billigare på auktion.
Det är ganska gott om praktfulla granathalssmycken som gjorda för att fylla dekolletaget på en Nobelklänning, men det finns också enklare hängen som är lättare att bära till vardags, liksom armband, örhängen, ringar och broscher.
Paste
Silversmycken med stenar av så kallad paste från tidigt 1900-tal är gjorda för att likna diamanter. De glittriga stenarna är i själva verket av slipat glas med folie i botten för att ge en fin lyster. Det finns halsband, örhängen, armband och en uppsjö av vackra broscher. De föreställer ofta blommor. Men det finns även pastesmycken med färgat glas som ska likna andra ädelstenar, som lila ametister, gröna smaragder eller röda rubiner.
Markasiter
Precis som pastesmycken ska markasiter efterlikna diamanter. De sätts ofta på silversmycken, ibland i kombination med andra färgade stenar. Halsband, armband och örhängen men framför allt broscher brukar ha markasiter.
Markasiter är små fasettslipade stenar som kan skifta i färg, från kall grå till gulare grå. Det går att låta laga markasitsmycken om stenar har ramlat av och kan vara värt det om smycket är vackert.