Annons

Möt våren i Skåne – tips på mysiga upplevelser

Längtar du till våren? Varför inte planera in en weekend till Skåne, där de första vårtecknen i landet brukar dyka upp. Här tipsar vi om mysiga upplevelser och besöksmål som får vårkänslorna att blomstra.

Denna sida är ett samarbete med Visit Kristianstad

  

Promenader i grönskande bokskogar och längs vita sandstränder, besök i historiska miljöer och kulinariska upplevelser med lokalt odlade råvaror. I nordöstra Skåne finns allt du önskar av en mysig weekend. Här är några tips på vad du kan se och göra under vistelsen. 

Finns det något vackrare vårtecken än blommande backar?

Bokskogar och blommande ängar

Att vara i naturen och lyssna till fåglarnas sång och bäckar som åter porlar efter vintern är för många ett av de allra starkaste vårtecknen. Och det upplevs kanske allra bäst under en härlig promenad. 

Att vandra är förvisso fantastiskt året om, men att göra det i en nyutslagen bokskog är något alldeles extra. Då strilar det speciella skira ljuset från vårsolen ned mellan de nyutsprungna takkronorna så skogen färgas sådär unikt ljusgrönt. 

Njut av en promenad i en vårgrön bokskog.

I nordöstra Skåne finns det gott om vandringsleder som sträcker sig både genom skogar, längs kusten och över åsar. Flera av dem hittar du i Biosfärområde Kristianstads Vattenrike, som ligger bara ett stenkast från Kristianstads centrum. Här är naturen unik med allt ifrån öppna ängsmarker och vassområden till ädellövskogar. 

I biosfärområdet ligger bland annat skogen Norra Lingenäset med framför allt ek och hassel. Skogen har en rik vår- och sommarflora med mängder av vit-, gul- och blåsippor att njuta av. 

Vill du komma extra nära fågellivet i området kan du följa den lättillgängliga stigen runt Norra Lingenäset som bland annat tar dig till ett fågeltorn. Tre mil söder om Kristianstad når du orten Degeberga. Här kan du vandra utmed markerade stigar genom Degeberga backar och i Forsakar. Stigarna går i en kuperad terräng och tar dig inte bara genom det öppna hedlandskapet vid Degeberga backar, utan även genom bokskogar, utmed raviner och till utsiktsplattformen över Forsakar som är Skånes högsta naturliga vattenfall. 

Läs mer om vad du kan se och göra iaturen i Kristianstadstrakten här.

Naturen är magisk under våren.

Närheten till vatten 

Grön natur i all ära men det är förstås också fantastiskt att vandra utmed kusten och de många långa sandstränderna, som fylls av sol- och badsugna gäster under sommaren. 

Längs hela Hanöbukten kan du vandra på Skåneleden SL6 Vattenriket. Vill du ta kortare turer finns Äspets naturreservat som ligger söder om Åhus hamn. Här har du möjlighet att fågelskåda vid den grunda lagunen ut mot havet eller vandra i Kronoskogen. I Friseboda naturreservat finns promenadvänliga småstigar både på sand och i den trolska tallskogen. 

Våren är också en ljuvlig tid för ett friskt dopp i havet, om du gillar det. Då är det fortfarande isande kallt i vattnet, men vårsolen värmer dig både innan och efter doppet – en endorfinkick som heter duga.

Här hittar du fler strövområden i Skåne.

Gå längs vita sandstränder och njut av havsbrisen.

Gårdsbutiker och besöksmål

Ett härligt besöksmål i denna del av Skåne är Blåherremölla. Det är en riktig idyll i en gammal gårds- och kvarnmiljö med vackra bevarade hus. Här kan du stanna upp och lyssna på det porlande vattnet i Julebodaån, ta en promenad i omgivningarna. 

Idyllen Blåherremölla vid Julebodaån.

Skåne är också fullt av mysiga små gårdsbutiker och det är nästan ett måste att stanna till vid minst en under din vistelse. Under våren fylls de av vårens primörer som ofta är egenodlade av de som driver butikerna, men de har även ett stort lokalt utbud av råvaror och färdigproducerat. Massor av gott att botanisera bland med andra ord. 

Många gårdsbutiker erbjuder också lunch och fika i mysig lantlig miljö – varför inte passa på att avnjuta kaffet ute i vårsolen?

Här hittar du en karta med olika gårdsbutiker i trakten. 

Botanisera i mysiga gårdsbutiker.

Missa inte konstrundan

Våren i Skåne är ingenting utan en konstrunda – en tradition som startade år 1968 kring Degeberga, östra Skåne. Visionen var att visa att konst är för alla och inte bara för rika konstvetare som går på fina gallerier. Därför började man bjuda in människor till konstnärers hem, vilket gjorde konsten betydligt mer lättillgänglig än tidigare. 

Än idag lever traditionen vidare och uppskattas av både skåningarna själva och besökande, och listan är lång på de gallerier och konstnärer du kan besöka under årets Konstrunda som pågår mellan 3–12 april. Förutom ÖSKG:s traditionella konstrunda finns flera andra trevliga konstrundor att besöka under påsken.

Gula rapsfält finns det gott om i Skåne under våren och försommaren.

Läs mer om konstrundorna här.

Välkommen till Skåne i vår!

Läs mer om upplevelser i Skåne i vår på visitkristianstad.se/vareniskane

Kristianstads kommun finns även på: 
Instagram: @visitkristianstad
Facebook: @visitkristianstad