Du behöver
- 1 st lammstek benfri
- salt svartpeppar
- 1 msk rosmarin hackad
- 1 st citron rivet skal
- 10 st aprikoser blötlagda
- 100 g chèvre getost
- bindgarn
- 2 msk smör
Sås:
sky skummad
2 msk kycklingfond konc
2 dl vatten
2 dl matlagningsgrädde
3 msk redning Maizena
Ugn: 175°
4 dl vispgrädde
Ugn: 225º
Sås:
50 g smör
1 dl vetemjöl
1 l mjölk het
salt och peppar
0.5 krm muskotnöt riven
Garnering:
minitomater delade
svarta oliver urkärnade
färsk timjan
Ugn: 200–225º
Det här behövs till ca 6 port:
Gör så här
1
Ta bort nätet från steken om den är nätad. Snitta upp och platta till den. Salta, peppra och krydda med rosmarin och rivet citronskal.
2
Lägg 6 delade aprikoser och 75 g smulad chèvre över steken och rulla ihop till en fast stek. Bind upp steken med bindgarn.
3
Bryn steken runt om i en stekpanna med smör. Lägg över i en ugnssäker form. Sätt in mätstickan från en digital termometer i mitten av steken. Sätt in steken i nedre delen av ugnen och stek tills innertemperaturen är 70°. Låt steken vila i 15 minuter innan bindgarnet tas bort och steken skärs upp.
4
Sila skyn från formen i en kastrull, skumma bort det mesta av fettet. Tillsätt fond, vatten, grädde och de 4 resterande aprikoserna.
5
Koka på låg värme tills aprikoserna går sönder. Smaka av med salt och peppar. Red av med brun redning och låt såsen koka i 5 minuter.
6
Skär upp steken i skivor och lägg upp på ett fat. Dekorera med lite sås, smulad chèvre och rosmarin.
7
Servera med ugnsbakad eller kokt potatis och resten av såsen.