Det är lördag och klockan är halvtio när Tamami hoppar in i bilen tillsammans med sin man och får skjuts till loppisen Byring och Bråte i Halmstad. Det är ett av hennes favoritställe när hon letar letar fynd. Stammisarna är redan där och väntar otåligt på att loppisen ska öppna.
– Det är alltid samma gubbar som är där. De rusar in och vet exakt vad de letar efter. Det är som en tävling i komma först och leta, säger Tamami.
Klockan slår tio, dörrarna öppnas och alla rusar in.
Men de andra letar efter annat än Tamami. Bra! tänker hon och styr stegen mot porslinsavdelningen. En snabb koll innan de skyndar vidare till nästa ställe – Erikshjälpen.
Mumin är populärt i Japan
Tamami får direkt syn på ett litet mumintroll av porslin. Mumin är oerhört populärt i Japan. Hon skyndar sig fram och vänder på porslinspjäsen: 20 kronor!
– Det här är ju…den ska inte kosta 20 kronor.
Tamami håller andan och jublar inombords. Hon vill inte visa för mycket glädje här, utan går lugnt och stilla till kassan.
– Jag måste betala den, innan de höjer priset, säger Tamami med ett leende.
Väl ute i bilen bryter jublet loss när hon visar den för sin man. Det lilla mumintrollet kan hon få över tusen kronor för i Japan. Dagens bästa fynd.
Läs även: Gustavsbergs porslinsfabrik 200 år – porslinets sköra och gamla historia
Svårt att få jobb i Sverige
Tamami kom till Sverige 1985 efter att ha träffat sin make Keiichi som föddes i Japan, men som har växt upp i Halmstad. Hon lärde sig svenska och arbetade många år med kontorsarbete på makens företag, var språklärare i japanska och utbildade sig sedan till undersköterska. Hon upplevde att det var svårt att få jobb som utländsk kvinna, i en mindre stad. Det kändes tufft, berättar hon. Senaste jobben var inom hemtjänsten.
– Det var fint att jobba med äldre människor, men det var inte heltid och det var stressigt. Jag är glad att jag startade eget, säger Tamami.
Hon välkomnar oss in huset de bor i. I allrummet har hon plockat fram koppar och fat, figuriner, hantverk, små vaser och flätade korgar. Bland föremålen känns flera igen. De är populära på auktionssidor, även i Sverige. Det är bland annat Gustavsbergs servis ”Berså” och flera katter av Lisa Larson som står framme. Men även sådant som det finns mycket av på vilken loppis som helst, små ugglor, troll och keramiktavlor med blommor.
– Vi vill gärna ta in blommor i hemmet. I Japan älskar vi blommor och de fyra årstiderna.
Säljer svenskt porslin till Japan
Hon startade sitt företag för fem år sedan. Det började med att hon lade ut egna fynd på Instagram. Hennes japanska vänner blev nyfikna och började göra beställningar. Hon insåg snart att hon kunde tjäna pengar på det här och startade eget, som 62-åring. Företagandet har gjort att hon känner ett större egenvärde.
– I och med att jag lever i ett annat land, känns det viktigt att jag kan försörja mig själv. När det går bra i affärerna, känns det bra psykiskt också.
Självkänslan har vuxit och hennes man Keiichi säger att det märks att hon mår bättre än tidigare. Nu kan hon sitta på auktionssidor och leta föremål alla dagar i veckan.
Vill inte sälja alla fynd
Tamami visar runt. Vitrinskåpen är fyllda med föremål. Hon väljer ut några troll och samiskt hantverk. Allt är till salu, säger hon. Men det finns sådant som hon helst inte säljer.
– Förra året hittade jag Rutebo keramik. Det är jättesvårt att hitta, då vill jag inte sälja. Det är jättefina adventsljusstakar. Vill du titta?
Läs även: Dimitar har lagat tusentals konstföremål: ”Lägger ner själ och hjärta”
Hon öppnar ännu ett skåp fullt av tomtar och adventsföremål, undangömda så här års. Hon tar försiktigt fram de små ljusstakarna och lägger dem i handflatan.
– Dessa är sällsynta. Jag har inte sett något liknande tidigare. Jag blir varm i själen av att se dem.
Skandinavisk och nordisk design i Japan
Tamami berättar att skandinavisk och nordisk design började bli efterfrågat i Japan på 2000-talet. Det började med möbler som visades på utställningar och såldes. Efter det blev keramiken populär och idag är det mycket av det som Tamami har i sitt hem. Då och då går det tv-program om Norden i Japan, då märker hon hur intresset skjuter i höjden. Hon berättar om ett specialprogram från Leksand där de visade just figuriner och djur, vanliga i Sverige, från Rutebo keramik.
– ”Bom” sa det, alla ville ha sådana. Då höjer jag priset, säger hon och skrattar.
Läs även: Lisa Larson är keramikern som blev kultfigur: ”Sprudlande, kreativ och helt ostoppbar”
Förutom det hon ställt fram är även förrådet fullt av porslin, tavlor, tekannor och keramik. Hon och maken gör plats där det finns.
För detta är mer än ett jobb för Tamami. Det har blivit hennes stora intresse och hon har inga planer på att gå i pension.
– Jag kan välja själv hur mycket och när jag ska jobba, det gör det lättare att fortsätta. Då har jag råd att resa till Japan och träffa mina trogna kunder också! Jag vill gärna fortsätta så länge jag kan, jag älskar det ju.
Mest läst Just nu
-
5 050 prylar ska bort på 100 dagar – Mie har bestämt sig för att få ordning och reda hemma
-
Så lyckas du med din sommardahlia – skötsel, vinterförvaring och smarta tips
-
Därför känns ditt sovrum aldrig riktigt mysigt – 5 misstag
-
Trebarnsfamiljen bor på 30 kvadrat: ”Det är en stor frihet att inte äga mer än vad man behöver”
-
Kaj om livet som pensionär: ”Du måste ta egna initiativ”