Hem och trädgård

Så sköter du julfavoriterna

Julblommorna höjer stämningen i våra hem så här års. Men vi vattnar lökväxterna för mycket, löken har i princip det den behöver inuti sig själv.

Foto: TT
Foto: TT

 

Amaryllis I butiken: Nu är det lite sent att plantera lök själv om man vill ha den i blom till jul. Köp en amaryllis som kommit en bit på väg i kruka. Se gärna till att det finns flera knoppar i olika höjd, det ger längre blomningstid.
Placering: Ljust och svalt.
Vattna: Amaryllis ska inte vattnas förrän den har knoppar. Då hålls jorden lätt fuktig. Vattna absolut inte på själva löken!

Hyacint I butiken: Syns bara knoppen brukar färgen på krukan vägleda vilken kulör blomman ska få. Se till att löken verkar fast.
Placering: Funkar överallt i rummet, men håller sig längre om den planteras svalt.
Vattna: Endast på jorden och sparsamt med vatten. I glas, fyll på så att vattnet når nästan upp till löken.

Julstjärna I butiken: Kolla att julstjärnan har friska gröna blad och att blommorna i mitten sitter kvar. Det är viktigt att den inte fryser på vägen hem från butiken, förpacka den ordentligt i papper. Lämna den inte i en kall bil och utsätt den inte för drag.
Placering: Var som helst i rummet, men undvik direkt värme.
Vattna: Ge den ljummet vatten, hellre för lite än för mycket. Jorden ska vara lätt fuktig.

Julros I butiken: Kolla att julrosen har flera synliga knoppar.
Placering: Gärna svalt och ljust, den trivs bäst om temperaturen inte överstiger 15 grader.
Vattna: Inte för mycket! Jorden ska vara lite fuktig, men inte blöt.

Hemma hos

Trädgård

Hem & Trädgård är din plats för inspiration om hem, inredning, interiör och trädgård. Här hittar du nyheter, guider och tips om inredningstrender, design, möbler, dekoration och smarta lösningar för hemmet. Upptäck idéer för alla rum, från vardagsrum och kök till sovrum och badrum, samt inspiration för trädgård, balkong och uteplats. Hem & Trädgård hjälper dig skapa ett vackert, funktionellt och personligt hem.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Kultur

Hemma hos