Läsarresa

Söt smak- och vandringsresa med Annie Hesselstad i Alperna

Möt Nobelkonditorn Annie Hesselstad i Bad Gastein i Österrike på den perfekta resan för livsnjutaren! Med sagolik natur, härlig gemenskap, bekvämt boende på anrika Salzburger Hof, fantastiska vandringar och inte minst desserter som får änglarna att sjunga.

Panoramavy över Zeller See omgivet av gröna sluttningar och snöklädda alptoppar.
Österrike är bedövande vackert. Här är utsikt mot Zell-am-See.
Annons

När tidigare gäster svarat på frågan vad som toppade resan till kurorten Bad Gastein spretar svaren.

Någon säger boendet. Hotellet Salzburger Hof har en unik atmosfär och avkopplande spa-och relaxavdelningar som är balsam för själen.

Gul hotellbyggnad med skylt Hotel Salzburger Hof, blomsterplanteringar och alper i bakgrunden.
Hotell Salzburger Hof är ett anrikt hotell som började byggas i slutet av 1800-talet.

Någon säger maten. En dignande frukostbuffé och kvällarnas femrätters middagar. Efter middagen slår du dig ner i baren, tar något gott i glaset och lyssnar på musikunderhållningen.

Vandring i skönt tempo på lätt underlag

Vandringarna med Nordic Walking, säger någon. De olika platserna och vandringslederna där vi upplever Alperna i ett behagligt och skönt tempo på lätt underlag. Luncherna serveras vid någon bergshytta längs vägen, med god mat lagad på färska, lokalt producerade råvaror, följt av något sött. Den som önskar kan följa den österrikiska seden och runda av med en snaps, som enligt tradition ska vara bra för matsmältningen.

Grupp vandrare med ryggsäckar går på stig ovanför en liten bergssjö i soligt alplandskap.
Denna resa passar dig som gillar att vara aktiv och njuta av livets goda.

Utflykter till Salzburg och Zell am See

Utflykterna står också högt i kurs. Världsarvet Salzburg med sina vackra torg, springbrunnar och kyrkor. Filmen Sound of music, med miljöer från staden, firar förresten 60-årsjubileum i år! Zell am See är en annan populär utflykt med promenad längs den idylliska kristallblå sjön Zeller See.

Kock i vit kockrock poserar framför en stenmur utomhus
Möt Annie Hesselstad, en av Sveriges främsta konditorer och som skapat Nobeldesserten två år i rad!

Möt Nobelkonditorn Annie Hesselstad

På denna resa tar vi dessutom njutning ett steg längre och lägger till mötet med Nobelkonditorn Annie Hesselstad! Vi får följa Annie när hon bakar någon av sina paraddesserter, tillsammans med Hotel Salzburger Hofs kökschef Mario Hellmayr.

Annie delar med sig av sina bästa tips och erfarenheter, Mario kommer berätta mer om den österrikiska matkulturen och lokala specialiteter. Vi kommer självklart få smaka på bakverken de skapat, tillsammans med något gott att dricka.

Afternoon tea står också på schemat. Då berättar Annie om resan till Nobelmiddagen och visar hantverket när hon bakar en utvald favorit. Vi får njuta av godsakerna till ett glas gott bubbel och kaffe eller te.

Aktiv resa med gott om njutningspauser

Denna resa passar dig som vill vara aktiv, vandra och ta del av Alpernas vackra natur samtidigt som du gärna tar en paus och njuter av det goda i livet. Genom vårt fokus på mat, desserter och god dryck får vi testa lokala specialiteter vilket ger oss kunskap och förståelse för Österrikes spännande kultur och dess traditioner.

Annie har tidigare varit kreativ ledare på restaurang Artipelag i Stockholms skärgård och är numera chefskonditor på Niehku Mountain Villa.

Elegant dessert med choklad, röda bär och glass serverad på vit tallrik med grön kant.
Nobeldessterten 2023. Kanske har du beundrat de vackra desserterna, bänkad vid tv:n och Nobelmiddagen. Nu får du chans att se hur de skapas.

När militärkarriären inte längre lockade bestämde sig Annie att satsa fullt ut på sin stora passion bakning. Efter många år i Stockholm tog hon modet till sig och bytte stadens pulserande liv mot den stillsamma atmosfären 20 mil norr om polcirkeln vid Riksgränsen.

Naturen är Annies främsta inspirationskälla. Där finns en skattkista av smaker och ingredienser att utforska. När hon inte förvandlar naturens gåvor till läckra bakverk, finner hon lugn och inspiration vid vattnet när hon fiskar.

Annie har även tävlat med Svenska kocklandslaget och haft det prestigefyllda uppdraget att skapa Nobeldesserten två år i rad.

Unik smakresa till Bad Gastein

Nu tar hon med sig sin expertis och passion till Bad Gastein där hon, tillsammans med Hotel Salzburger Hof, bjuder in dig på en unik smakresa. Under veckan kommer Annie dela med sig av sina recept och kunskaper och ge dig en upplevelse som inte bara tillfredsställer dina smaklökar utan också inspirerar till nya kulinariska äventyr.

Resefakta

Avresa: 19 september 2026.
Hemresa: 26 september 2026.

Pris: Från 18 995 kr per person i dubbelrum

I priset ingår:

  • Direktflyg Stockholm eller Göteberg–Salzburg t/r, inkl bagage och flygskatter
  • Boende 7 nätter i dubbelrum inkl fruskost på Salzburger Hof ****+
  • 7 högklassiga femrätters middagar
  • Fri tillgång till två olika spa-och relaxavdelningar på hotellet
  • 5 dagar vandring (Nordic Walking)
  • 5 luncher på gemytliga bergshyttor
  • Buss- och linbanetransport
  • Dagsutflykt till Salzburg inkl. besök på klassiskt österrikiskt kafé
  • Utflykt till Zell am See med guide
  • Cooking show med Annie Hesselstad och kökschef Mario Hellmayr inkl dryck
  • Afternoon tea med föredrag av Annie Hesselstad.
  • Reseledarservice
  • Lokala skatter
  • Representant från Hemmets Journal/Icakuriren vid fler än 25 bokningar

Tillägg:

  • Enkelrum 2000 kr.
  • Avbeställningsskydd och reseförsäkring
  • Balkongtillägg 700 kr.

Boka så här:
Ring STS Alpresor på 0771–20 20 20 eller mejla info@alpresor.se

alpresor.se/sot-smak-vandringsresa/

Vid bokningen får du övriga resevillkor.

Vi reserverar oss för eventuella program-, pris- och tidtabellsändringar utanför vår kontroll.

Ett samarbete mellan STS Alpresor och Hemmets Journal/Icakuriren.

Läsarresor

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos