Snart drar odlingssäsongen igång på allvar – och intresset bland svenskarna är stort! I Plantagens undersökning för 2019 kan man bland annat läsa att 48 procent av de tillfrågade familjerna odlar tillsammans med sina barn – och hela 68 procent tycker att det är viktigt att barn får lära sig om odling.
47 procent odlar sina egna ätbara växter för att det känns hälsosamt – 39 producent för att de vill äta ekologiskt och närodlat. Och många är självförsörjande på grönsaker under säsong: 52 procent totalt och sex av tio kvinnor!
- Hos yngre, där intresset för odling och växter generellt har ökat de senaste åren, så är det här med att odla ätbart en viktig inkörsport – tillexempel att kunna använda det man odlar i sin matlagning, säger Johan Orre, Hortonom på Plantagen i ett pressmeddelande.
Många är dessutom intresserade av fler gröna miljöer generellt. 52 procent av de tillfrågade skulle gärna se mer grönt på både arbetsplatser och skolor.
Mest läst Just nu
-
6 inredningsmissar som gör att vardagsrummet känns mindre
-
Farmor Solveig och barnbarnet Niklas delar 470 kvm trädgårdslycka: ”Jag har lärt mig mycket av farmor”
-
6 saker du kan så i augusti – och hinna skörda i höst
-
Joanna skapade lummig oas på liten yta: ”Odlingen är inte stor, men man kan försvinna in i den”
-
Höj mysfaktorn i höst – 7 gröna växter som gör hemmet ombonat