Det är 27 grader varmt. Solglasögonen och bikinin är på. Vi har varsin färgglad drink i handen. Samtidigt som svetten rinner ner för ryggen är ögonen fästa på det vackraste och vintrigaste av skärgårdslandskap.
Vi befinner oss under sollamporna i relaxavdelningen på Birka Cruises. Jag har tagit rygg på Madeleine Jansson och Gunilla Högbom – eller "Madgun" som vännerna kallar dem – för att lära mig allt om hur man kryssar.
Nummer ett är att kasta sig in i relaxen – innan alla andra gör det. I samband med att Birka lättar ankar byter vi om till bikini. Samtidigt som fartyget glider genom Stockholms vackra innerskärgård badar vi bubbelpool och njuter av utsikten från bastun.
Livsnjutande söderhipsters
"Madgun" beskriver sig som "livsnjutare" och "typiska söderbor".
–Vi brukar självironiskt kalla oss söderhipster. Det är bara skägget som fattas. Men vi har ju glasögonen i stället, konstaterar Madeleine.
De bor centralt på Södermalm. De driver en inredningsbutik som ligger i samma stadsdel. De värdesätter god mat och ett glas gott vin. De reser ofta – gärna till spanska Valencia, eller till kroatiska Hvar. Emellanåt jobbar de mycket. För mycket. Det är efter en intensiv arbetsperiod med mäss-besök och långa dagar i butiken, som de brukar koppla av med ett dygn till sjöss.
– Kajen ligger tio minuter från vår bostad. Vi springer bara ner för Söderbergs trappor – sen är vi framme. Lättillgängligheten är en av anledningarna till att vi tycker om kryssningarna, säger Gunilla.
– Från Södermalm till Finlandsfärja. Det är väl så mycket kulturkrock det kan bli, säger Madeleine.
Kryssning i bröllopspresent
"Madgun" kryssade första gången för tio år sedan. De var nygifta och hade fått en kryssning i bröllopspresent.
– När vi öppnade kuvertet var den spontana tanken: "Hur tänkte de nu?". Vi fattade inte vad vi skulle på en Ålandskryssning att göra, säger Gunilla.
Men de utnyttjade sitt presentkort och upptäckte att cruisingen inte alls var vad de trodde att den skulle vara.
Sen dess har resorna till Åland blivit ett sätt att koppla av i vardagen, och de har utarbetat rutiner för "den perfekta sjöresan".
– Kompisarna har varit skeptiska och rynkat på näsan. "Varför åker ni på kryssning?". Men nu börjar fler och fler bli nyfikna och funderar på att hänga med någon gång, säger Gunilla.
Nya generationer kryssar
Birka Cruises vd Satu Andersson intygar att nya målgrupper hittar till fartygen som trafikerar Östersjön:
– Millenniegenerationen, det vill säga åttio- och nittiotalisterna, har upptäckt kryssningarna. De vill också äta gott, gå på spa, shoppa och umgås med sin partner, eller med sina närmaste vänner.
Familjekryssningar i olika generationer blir också vanligare. De kanske firar en jämn födelsedag eller en svensk högtid ombord. Barnfamiljerna – som har ont om tid, men vill göra något kul på kort tid – är dock den grupp som ökar mest. De bokar sent – ofta inom 24 timmar, och de fyller båten under lov och studiedagar.
Vad är det "Madgun" gillar med båtlivet då?
Framför allt – de älskar skärgården. Att få se såväl Stockholms som Ålands skärgårdar är ett stort mervärde med resan. Inte minst vintertid, då de sällan kommer ut på havet i andra sammanhang. Men de gillar också livet ombord, det gäller bara att göra "rätt" val och veta vad man är ute efter, menar de. Själva väljer de bort allt som har med dans, underhållning och folksamlingar att göra. De har ett enda mål med resan: att koppla av. De ser kryssningen som ett billigare och enklare alternativ till att åka på spa.
– På en kryssning behöver man inte checka ut klockan 10 eller 12, vilket är rutin på de flesta spa:n. Här blir njutardygnet längre. Dessutom är det väldigt prisvärt, billigare än ett dygn på ett spahotell. Vi unnar oss alltid trerättersmiddag, spabesök och behandlingar. Och det brukar kosta drygt en tusenlapp per person, konstaterar Gunilla.
Timing viktigt!
"Madguns" hemlighet är att göra saker när ingen annan gör det. Att hinna före eller efter "rusningen". När jag hälsar på i "Madguns" värld, infinner sig känslan att vara ensam på båten. Det är lugnt var vi än befinner oss.
– Mellan bastubad och massage tycker vi om att bara sitta och titta på naturen och havet. Sommartid är vi förstås ute på däck. Vintertid sitter vi i champagnebaren och njuter av utsikten, eller ligger inne i hytten och ser ut genom fönstret. Vi packar alltid ner ett gäng böcker, det är skönt att läsa ombord, säger Gunilla.
Vi äter middag sent – vid nio. Vi har ett fönsterbord och kalasar på en trerättersmiddag med lappländskt tema.
– Maten är halva nöjet. Fartygsmaten har blivit mycket bättre de senaste åren, säger Madeleine som ger tummen upp till rencarpaccion, men som tycker att älginnanlåret är för segt.
– Maten är viktig – inte minst för livsnjutare. Och sådana träffar vi ibland ombord. Förra kryssningen delade vi bord med en elegant dam från New York, som berättade att hon alltid avslutar sitt
Sverigebesök med en Ålandskryssning. Att resa genom skärgården är faktiskt helt unikt, säger Gunilla.
Väljer bort festandet
Innan vi går och lägger oss sveper vi förbi dansgolvet, men stannar inte ens fem minuter.
– Det här avskyr jag. Det är inte alls min grej, säger Madeleine, och styr i stället stegen mot den lugna och behagliga whiskybaren.
Frukosten stavas "lyx" och innebär ett glas bubbel (det tackar vi dock nej till), samt att bli serverad varm mat vid bordet. Helgen avslutas i spa:et. Sista timmarna av båtresan upplever vi Stockholms skärgård med mössan på – i en varm bubbelpool. "Madgun" har köpt varsin hälsodrink. De tycker att de har ätit tillräckligt – trerättersmiddag igår kväll och lyxfrukost i morse – så det räcker med en fruktjuice till lunch.
– Nu är vi redo för en ny jobbvecka, säger de.
Av Anna Wahlgren