Du behöver
- 200 g chorizo rökt
- 400 g potatis av fast sort
- 2 st gula lökar
- 4 st vitlöksklyftor
- 4 msk olivolja
- flingsalt
- nymald peppar
- 8 st ägg
- 2 dl hackad persilja
Paprikasås:
1 st burk grillad paprika i olja ca 200 g paprika i avrunnen vikt
3 msk olja från paprikan
1 st vitlöksklyfta
1 tsk paprikapulver gärna rökt
2 msk sherryvinäger
flingsalt, nymald peppar
Servera med:
grönsallad
Gör så här
1
Skiva korven. Skala och skär potatisen i tunna skivor. Hacka lök och vitlök. Stek potatis och lök på svag värme i en stor stekpanna med olja tills allt är mjukt. Tillsätt korv och vitlök mot slutet och stek till en knaprig yta. Salta och peppra. Lägg över i en skål.
2
Vispa upp äggen med en gaffel i en bunke. Vänd ner det stekta och persilja och häll tillbaka blandningen i pannan. Stek omeletten i Smör/olja, tills den får färg på undersidan, utan att röra om, ca 5 minuter.
3
Vänd omeletten med hjälp av en tallrik och stek den andra sidan klar, ca 3 minuter. Stjälp omeletten ur pannan och låt den vila ca 5 minuter. Skär omeletten i tårtbitar.
4
Paprikasås: Mixa paprika, olja, paprikapulver, vinäger. Smaka av med salt och peppar. Låt smakerna mogna i kylen innan servering. Servera med en grönsallad.