Du behöver
- 125 g torkad sojafärs finns både fryst och torkad
- 0.75 dl havregryn
- 1 msk potatismjöl
- 1 st grönsaksbuljongtärning
- 5 dl kokande vatten
- 1 st gul lök
- 1 msk rapsolja
- 1 st ägg
- 8 st katrinplommon kärnfria
- salt peppar
- 0.5 dl parmesanost riven
Svampsås:
200 g champinjoner
2 msk smör eller rapsolja
2 msk vetemjöl
2 dl vatten
2 dl grädde
0.5 tsk svampsoja
salt peppar
Haricots verts:
150 g haricots verts
2 tsk rapsolja
2 msk pinjekärnor salladsmix av solros-, pumpa- och
Tomatsallad:
3 st tomater
0.5 st rödlök
2 msk äppelcidervinäger
flingsalt peppar
2 tsk hackad persilja
Ugn: 200°
Gör så här
1
Blanda sojafärs, havregryn, potatismjöl, smulad buljongtärning och kokande vatten i en bunke, och låt stå i ca 20 minuter.
2
Skala och hacka löken och fräs den mjuk i en stekpanna med olja. Tillsätt löken till färsen tillsammans med ägg, katrinplommon i bitar, salt och peppar, och rör om till en smidig färs. Lägg över i en smord ugnsform och forma till en limpa. Strö över parmesanost. Tillaga mitt i ugnen, ca 30 minuter.
3
Svampsås: Ansa och skiva svampen, och fräs under omrörning i en kastrull med smör eller olja tills vätskan är genomskinlig, ca 5 minuter. Tillsätt mjöl och rör om. Späd med vatten och grädde lite i taget under omrörning. Låt sjuda, 10 minuter. Smaka av med soja, salt och peppar.
4
Haricots verts: Koka bönorna i lättsaltat vatten, 5 minuter. Spola dem i kallt vatten och låt dem rinna av. Lägg upp på fat och ringla över olja. Strö över salt och salladsmix.
5
Tomatsallad: Skiva tomaterna och lägg dem på ett fat. Skala och skär löken i tunna skivor. Lägg löken i en skål och låt den marinera i äppelcidervinäger, 15 minuter. Lägg löken på tomaterna och ringla över olja. Strö över salt och nymalen peppar och persilja.