Mat och dryck

Schackrutor med smak av pepparkaka

Söta och lättbakade schackrutor med smak av pepparkaka. Det blir fina småkakor till adventsfikan eller glöggminglet.

Foto: Olof Abrahamsson
Annons

50 stycken

Du behöver

150 g smör
4 dl vetemjöl
½ dl florsocker
1 äggula
1 ½ tsk kanel
1 tsk mald ingefära
1 tsk mald kardemumma
½ tsk mald nejlika

Ugn: 175°

Gör så här

  1. Blanda kallt smör, mjöl och florsocker till en smulig deg. Tillsätt äggulan och arbeta snabbt ihop till en deg.
  2. Dela degen i två bitar och arbeta in kanel, ingefära, kardemumma och nejlika i den ena degbiten. Rulla varje degbit till två längder som är ca 50 cm långa.
  3. Lägg en pepparkakslängd bredvid en ljus deg och sedan en pepparkaksdeg ovanpå den ljusa degen och en ljus deg ovanpå pepparkaksdegen.
  4. Tryck ihop längderna lätt och låt dem ligga i frysen i 30 minuter. Skär dem i knappt 1 cm tjocka skivor. Lägg skivorna på en plåt med bakplåtspapper och grädda mitt i ugnen, ca 15 minuter.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos