Mat och dryck

Nationaldagsbakelser

Tre varianter har vi gjort av Nationaldagsbakelsen. I förgrunden ser du ?originalet? med jordgubbar och mandelmassa, till vänster blåbärsbakelsen med philadelphiaost och till höger äppelbakelsen med kanel och mandelspån. Dekorera gärna tårtfatet med blågula band eller små flaggor.

Foto: Karin Mönefors
Annons

Du behöver

Botten:

300 g mandelmassa riven
150 g smör rumstempererat
3 st ägg lättvispade

Fyllning:

100 g mandelmassa riven
1 st apelsin färskpressad
1 l jordgubbar skivade
citronmeliss

Ugn: 175º

Gör så här

1

Lägg mandelmassa och smör i matberedaren med kniven monterad. Kör tills det blir en jämn smet. Tillsätt de uppvispade äggen. Bred smeten i en liten långpanna med bakplåtspapper. Smeten ska bilda ett ca 1 cm tjockt lager. Grädda botten i mitten av ugnen, ca 10-12 minuter. Låt svalna och ta sedan ut rundlar med ett kakmått.

2

Blanda mandelmassan till fyllningen med pressad apelsinjuice. Bred på ett jämnt lager på rundlarna. Garnera med skivade jordgubbar och citronmeliss. Dekorera eventuellt med svenska flaggor.


Kommentar:
I stället för att ta ut rundlar, kan du bottnen till bakelserna i rutor.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos