Du behöver
- 4 st äggvitor
- 1 krm ättiksprit
- 0.5 krm salt
- 3.5 dl strösocker
Chokladsås:
1 dl strösocker
1 dl kakao
0.5 krm salt
1 dl vatten
Till garnering:
250 g grekisk yoghurt eller turkisk eller rysk yoghurt
1 st hallon (ca 125 g)
50 g hackad choklad
3.5 msk pistagenötter hackade
färska myntablad
Gör så här
1
Sätt ugnen på 100 grader.
2
Vispa vitorna, ättikan och saltet till hårt skum. Tillsätt hälften av sockret och vispa cirka 1 minut. Tillsätt resten av sockret, cirka 1/2 deciliter åt gången, och vispa cirka 1/2 minut mellan varje omgång.
3
Bred ut en rund botten av cirka 3/4 av marängsmeten på en papprad plåt. Spritsa resten av smeten till minimaränger. Grädda minimarängerna i cirka 40 minuter och botten i 1–1 1/2 timme i mitten av ugnen. Låt kallna.
4
Chokladsås:
5
Mät upp socker,
6
kakao och salt i en kastrull. Rör i vattnet, lite i taget. Koka upp såsen under omrörning och sjud 5–8 minuter, tills den är tjock och blank.
7
Toppa marängbotten med yoghurt i klickar, minimaränger, hallon, chokladhack och nötter. Ringla över chokladsåsen och garnera med myntan.
Kommentar:
Namnet marängsmash anspelar på att man nästan måste smasha/krossa den fantastiska marängkakan innan var och en kan ta en rejäl bit.