Du behöver
Dag 1
Tryffelfyllning:
vispgrädde I dl
50 g mörk choklad
50 g ljus choklad
Dag 2
200 g sötmandel
3.5 dl florsocker
75 g apelsinskal syltade
2 st äggvitor kalla
Garnering:
florsocker
Gör så här
1
Värm grädden till kokpunkten i en tjockbottnad kastrull. Ta den från värmen och tillsätt chokladen i bitar. Låt chokladen smälta och rör sedan krämen slät. Låt den kallna och ställ in den i kylen över natten för att stelna.Skålla, skala och mal eller mixa mandeln fint. Blanda mandeln med florsocker och apelsinskal.
2
Vispa äggvitorna till hårt skum. Vänd försiktigt ner mandel och socker i äggvitan. Låt smeten stå i 10 minuter.
3
Klicka ut kakorna på papprad plåt. Grädda vid 175 grader i 10 minuter. Låt dem kallna. Bred på ett lager tryffel och lägg ihop kakorna två och två. Pudra över florsocker.
Kommentar:
De här kakorna har en finstämd smak av apelsin, mandel och choklad. Börja med tryffeln. Den ska stå och stelna i kylen över natt.