Du behöver
- 1 st gul lök hackad
- 1 st vitlöksklyfta hackad
- 0.5 tsk färsk ingefära riven
- 0.5 tsk currypasta grön
- 1 msk rapsolja
- 0.5 tsk gurkmeja
- 2 krm garam masala indisk kryddblandning
- 150 g brysselkål
- 3 st tomater i bitar
- 2.5 dl vatten
- 1 st grönsaksbuljongtärning
- 1 st kikärtor 200 g
- salt och peppar
- persilja
Servera med:
bröd
1 dl hönsbuljong (tärning)
2 st vitlöksklyftor
150 g parmesanost
Tillbehör:
sparrisstänger ca 12
vatten + salt
Ugn: 225º
1 st citron rivet skal och pressad saft
3 msk olja
salt och peppar
färsk timjan
Ugn: 200–225º
Det här behövs till 2 port:
Gör så här
1
Fräs lök, vitlök, ingefära och grön currypasta i en gryta med olja under omrörning, tills löken är mjuk.
2
Tillsätt gurkmeja, Garam masala, brysselkål, tomater, vatten och buljongtärning. Rör om och låt grytan sjuda i 10 minuter.
3
Skölj kikärtorna och vänd ner dem i grytan. Låt grytan bli het. Smaka av med salt och peppar. Garnera med persilja och servera med bröd.
4
Koka pastan i lättsaltat vatten i ca 3 minuter. Håll dem varma.
5
Koka samman ingredienserna till såsen på låg temperatur. Osten behöver inte rivas. Sila och mixa upp den till skum när den ska serveras.
6
Ansa sparrisen och koka dem i lättsaltat vatten tills de är knappt mjuka. Tiden beror på hur grova stjälkarna är och hur nyskördad sparrisen är.
7
Lägg upp sparris och tortellini på varma tallrikar och ringla över såsen. Servera genast gärna med någon sallad.