Du behöver
Dulce de leche
1 burk kondenserad mjölk
Äppelkompott
3 st stora äpplen gärna svenska
4 dl vatten
2 dl strösocker
1 msk potatismjöl + 1 msk vatten
några droppar citron
Karamelliserade cashewnötter
100 g salta cashewnötter
1.5 dl strösocker
Servering
vaniljglass
Gör så här
1
Börja med dulce de leche. Ta bort papperet från burken. Lägg den oöppnade burken i en 2-literskastrull och täck med vatten. Låt burken koka i 2 timmar, se till så att burken hela tiden är täckt med vatten. Häll bort vattnet och låt svalna något. Häll sedan på kallt vatten och låt burken kallna. Sedan kan den öppnas.
2
Kärna ur äpplena och dela fruktköttet i tärningar. Koka ihop vatten och socker och tillsätt äppelbitarna och citron. Koka dem mjuka, det tar 5–10 minuter.
3
Blanda potatismjöl och vatten i en kopp. Tillsätt redningen till grytan under omrörning. Låt kompotten få ett uppkok. Låt kallna. Den ska vara ganska rinnig.
4
Hacka nötterna och bred ut dem på ett bakplåtspapper. Häll sockret i en stekpanna. Låt det kristallisera sig samtidigt som du rör, det vill säga bli vitt och torrt. Fortsätt röra tills sockret smälter, det ska bli brunt men inte bränt.
5
Häll det smälta sockret över nötterna och låt alltsammans svalna (det går fort). Hacka de karamelliserade nötterna i mindre bitar.
6
Servera äppelkompotten med dulce de leche, glass och nötter.
7
Tips: Var försiktig med sockret, när det smält är det mycket hett.
Kommentar:
Den friska äppelsmaken passar perfekt ihop med riktigt söt och god dulce de leche, en kolasås som enkelt görs på en burk kondenserad mjölk.