Du behöver
- 1 dl vetemjöl
- 1 krm salt
- 3 st ägg
- 1.5 dl mjölk
- 0.5 dl pressad apelsinsaft
- 1 dl grädde
Apelsinkräm:
2 st ägg
saft rivet skal och av 1 apelsin
50 g smör
1 dl vispgrädde
Sås:
250 g jordgubbar djupfrysta
vatten ca 1/2 dl
1.5 msk florsocker med citronsmak
Gör så här
1
Vispa upp äggen och tillsätt mjöl och salt. Vispa till en klimpfri smet. Späd med mjölk, apelsinsaft och grädde. Vispa smeten slät. Låt smeten stå och svälla en stund.
2
Grädda små crêpes på båda sidorna i lite matfett i en crêpespanna. Låt dem svalna.
3
Lägg ägg och socker till apelsinkrämen i en kastrull (ej aluminium). Vispa samman det och tillsätt pressad apelsinsaft. Låt blandningen sjuda på svag värme under kraftig vispning tills krämen är tjock och blank.
4
Ta kastrullen från värmen och låt den svalna lite. Klicka i matfettet och rivet apelsinskal. Låt krämen kallna.
5
Vispa grädden till skum och rör ner den i smeten.
6
Lägg de tinade jordgubbarna i en matberedare eller mixer och kör till en puré. Späd med vatten och smaka av med florsocker.
7
Fördela krämen mitt på varje crêpe och vik ihop som paket. Bjud såsen till.
Kommentar:
Vill du ha varma crêpes kan du lägga dem i en eldafast form och ställa dem i 275° varm ugn med bara övervärme några minuter.