Mat och dryck

Ambrosiakaka

Ambrosiakaka är en hållbar och uppskattad gammal goding. Den saftiga sockerkakan täcks av sockerglasyr och garneras med pistachmandel och syltade apelsinskal.

Foto: Thomas Carlén
Annons

Du behöver

  • 150 g smör
  • 2 st ägg
  • 2 dl strösocker
  • 3 dl vetemjöl
  • 2 tsk vaniljsocker
  • 1 tsk bakpulver
  • 1 st apelsin

Glasyr:

2.5 dl florsocker
2.5 msk apelsin pressad saft
50 g apelsinskal syltade
0.5 dl pistaschmandel hackad

Ugn: 175°

Det här behövs:

Gör så här

1

Smält smöret i en kastrull på spisen eller i en skål i mikron. Låt det svalna. Vispa ägg och socker poröst i en skål.

2

Tillsätt det avsvalnade smöret. Sikta ner vetemjöl blandat med vaniljsocker och bakpulver. Riv skalet på apelsinen och pressa 1 dl saft. Rör ner i smeten.

3

Häll smeten i en smord och bröad form med löstagbar kant, ca 23 cm i diameter. Grädda kakan i nedre delen av ugnen, ca 30 minuter. Låt kakan svalna i formen i 10 minuter innan den stjälps upp på bakgaller med smörpapper. Låt kakan kallna.

4

Blanda florsocker och apelsinsaft till en jämn smet. Bred glasyren över den kalla kakan och strö över hackade apelsinskal och hackad pistaschmandel.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos