Kultur

Tova och Lena fick hembesök av Lotta Engberg: ”Är du inte riktigt klok?”

När Bingolotto utlyste en tävling där första pris var allsång med Lotta Engberg – hemma i soffan – visste Tova Eklund att hon skulle nominera sin bästa vän Lena Hyrén. Hemmets Journal var med den dag Lotta tog plats hos Lena hemma i Stenungsund.

Lotta kramar om Tova och Lena. Tillsammans hade de en härlig sång- och fikastund i Lenas soffa.
Annons

Du kommer nog inte tycka om mig nu.

Det var vad Tova ­Eklund sa, halvt på skämt, när hon ringde vännen Lena Hyrén för att berätta att de vunnit en privat sångstund med självaste Lotta Engberg. Allsång – hemma i Lenas ­vardagsrum!

– Jag svarade: ”Va, vad har du gjort!?” minns Lena. Sedan släppte Tova bomben.

Lena och Tova har arbetat tillsammans som fritidsledare i 25 år och är både kollegor och bästa vänner.

– Vi fann varandra direkt, säger Lena. Vi är väldigt lika.

Med ett skratt lägger hon till:

– Men att göra något sådant här, det är typiskt Tova.

Tova Eklund

Ålder: 55 år.
Familj: Man och två barn.
Bor: På Tjörn.
Gör: Jobbar på fritids.

Väntar på knackningen

På Bingolottos sociala medier gick det för en tid sedan att läsa att man kunde vinna ett hembesök av programledaren och artisten Lotta Engberg. Det man behövde göra var att nominera någon man bryr sig om, som förtjänar något lite extra.

– Jag tänkte ”wow, vad häftigt” när jag såg det, utbrister Tova. Jag visste direkt att det var Lena jag skulle nominera. Vi gör en massa roliga och konstiga saker ihop.

Vi befinner oss hemma hos Lena, i köket i villan i utkanten av Stenungsund. När som helst kan det knacka på dörren.

”Är du inte riktigt klok?” var Lenas första reaktion när hon fick höra vad Tova ställt till med. Skulle en så känd person som Lotta Engberg komma hem till henne? Men nu, när dagen är kommen, känner sig Lena ändå förväntansfull.

– Jag har varit jättenervös, mest för att jag inte vet vad som ska hända. Jag har gått här och städat och plockat. Men det ska bli kul och spännande! En kändis hemma hos mig på landet.

Lotta kom inte tomhänt utan hade med sig en välfylld korg med fika och presenter.

Både Lena och Tova gillar Lotta, berättar de – såväl hennes musik som hur hon är som person och programledare.

– Det känns nästan som om man känner henne, fast vi ­aldrig har träffats, konstaterar Lena. Hon verkar så naturlig. Goa och glada Lotta. När jag såg henne i Stjärnorna på ­slottet tänkte jag ”åh, vilken härlig människa”.

Lena Hyrén

Ålder: 55 år.
Familj: Man, två barn och två barnbarn.
Bor: I Stora Höga.
Gör: Jobbar på fritids.

Sjunger tillsammans

Plötsligt händer något. En lätt knackning på dörren – och ­redan där börjar sångstunden med en variant av We are all the winners. In i hallen kommer Lotta, sjungande, tillsammans med gitarristen Per Strandberg som turnerat med Lotta i många år.

– Får vi komma in?

En stund senare sitter alla i Lenas stora hörnsoffa.

– Jag älskar att ni har så fin vänskap, säger Lotta efter lite småprat.

De sjunger tillsammans – Sven-Ingvars Börja om från början, eftersom Lena och Tova gillar dansband. När det går upp för Lotta att vännerna är särskilt förtjusta i Arvingarna utbrister hon:

– Ska vi ringa Casper?

Snabbt börjar hon knappa på mobilen och ringer sångaren i Arvingarna, Casper ­Janebrink.

Lotta spelar glatt in en film på mobilen så att Tovas och Lenas barn på fritids också ska få uppleva denna högtidsstund.

”Eeeeelooo­oise …”

Allsången drar åter igång när Casper svarar. ”Vad håller ni på med?”, undrar han.

– Vi har en bingovinnare här som älskar Arvingarna, jag kunde inte låta bli, säger Lotta och skrattar.

Stort hundintresse

Fika dukas fram. Lena och Tova får veta att de även är ­inbjudna till Bingolottos studio för att sitta i publiken vid en inspelning. Det ingår en vip-guidning – möjligen kan de dessutom få se kontrollrummet.

– Det är det bästa av allt, menar Lotta. Det är jätte­intressant!

Per Strandberg, som även är en del av Bingolottos husband, och har varit det sedan Lotta blev programledare, flikar in:

Tova Eklund, Lotta Engberg, Lena Hyrén och gitarristen Per Strandberg klämmer i tillsammans.

– Vi fattar inte än hur det funkar, efter 18 år.

Samtalet övergår i att handla om hundar, ett gemensamt intresse för Lena och Lotta.

– Jag har en labbe, berättar Lena.

– Jag älskar labbar, förkunnar Lotta.

I nästa stund föreslår hon:

– Ett litet möte med vovven där ute kanske?

På gården väntar Lenas Elmer, lycklig över att få leka av sig lite. Hönsen står nyfikna på rad i hönsgården, tryckta mot nätet för att se vad som pågår.

– Det här är så roligt, säger Tova. Lena är värd lite kredd och uppmärksamhet. Hon är fantastisk!

Tillbaka i den rymliga hörnsoffan konstaterar Lena:

– Detta gör man inte varje dag, fikar med Lotta Engberg.

Bingolotto roligast

Efter att ha trallat sig igenom Världens lyckligaste par, som Lotta spelade in för många år sedan tillsammans med Lasse Stefanz, går det inte längre att undvika Lenas och Tovas favorit bland Lottas låtar, Fyra Bugg & en Coca-cola. Sedan filmar de en liten videohälsning till eleverna på skolan där Lena och Tova arbetar.

– Kollegorna och barnen tyckte att vi skulle ha sångstunden på skolan, berättar Tova. Några elever undrade om de inte kunde få följa med hit.

För Lotta hör det inte till vanligheterna att leda allsång hemma hos folk, faktum är att det är första gången hon är med om en sångstund som denna. Däremot brukar både hon och gitarrist-Per besöka äldreboenden för att underhålla och bjuda på musik.

– Men det här har varit jätte­trevligt, säger Lotta. Kvinnor i vår ålder, vi är så lika varandra. Man blir mindre och mindre rädd. Det är lätt att umgås, att mötas och vara den man är.

Lotta älskar hundar och var mycket nöjd med att få träffa Lenas labrador Elmer.

– Man känner att man är lite på samma nivå, säger Lena.

Tova, som haft en dröm om att bli dansbandssångerska, passar på att fråga Lotta vad hon gillar mest – att sjunga i dansband eller leda Bingolotto?

– Bingolotto, svarar Lotta snabbt. Det är roligare. Det är något nytt varje vecka.

Innan Lotta och Per lämnar skriver Lotta en autograf med tillhörande hälsning som Tova och Lena ska lotta ut bland barnen i skolan.

– Det var tur att jag inte fick veta om detta förrän i förrgår, säger Lena. Jag har varit så nervös de här dagarna. Men det var jättetrevligt och lättsamt. En så annorlunda grej.

– Det blev kanon, säger Tova. Det var så roligt att få göra det här för Lena! Men nu måste vi tillbaka till jobbet.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos