
När Gösta skulle ta ut pengar från bankomaten smög en yngre kvinna upp bakom honom och lade beslag på hans bankomatkort.
(Personerna på bilden har inget samband med texten.)
Vi är i nordskånska Vittsjö och träffar Gösta Kållberg, 77 år. Här drev han och hustrun Kerstin under flera år en hotellrörelse innan de flyttade till Malmö. När Kerstin för drygt ett år sedan gick bort efter en längre tids sjukdom beslöt Gösta att återvända till det lilla idylliska samhället.
Men det Gösta ska berätta om skedde inte här utan i Malmö för drygt fyra år sedan. Gösta skulle hämta ut pengar åt Kerstin eftersom hon inte kunde gå ut. Han skulle ta ut tusen kronor på hennes konto och sedan gå på apoteket och hämta medicin. Han gick till en bankomat vid Triangelns köpcentrum i centrala Malmö.
– Det var kö till båda automaterna. Där fanns två personer, en ung tjej och en lång, lite äldre kille som båda var lite avvikande klädda och därför gav intryck av att vara utlänningar. De vandrade fram och tillbaka. De ska nog se vilken automat som blir ledig först, tänkte jag. Sedan funderade jag inte mer på det.
– Jag hade bankkortet plus apotekskortet i skjortfickan. Så blev det min tur. Jag satte in bankkortet och slog koden. Jag tryckte på knappen som angav hur mycket pengar jag skulle ha. Just då kom killen fram, böjde sig ner vid sidan om mig och höll upp en tjugokronorssedel.
– Han pekade på sedeln och sedan på mig som att jag skulle ha tappat den och han ville ge den till mig. Han räckte fram sedeln, men jag skakade på huvudet. "Yours?" undrade han. Men jag svarade att det inte var min utan att han skulle behålla den. Så vände jag blicken mot bankomaten och i samma ögonblick kom pengarna ut. Jag tog sedlarna, såg att beloppet stämde och tog kvittot som matats ut. Därefter gick jag iväg till apoteket. 
<< Gösta Kållberg
Kände efter
Gösta hade inte en tanke på bankkortet. Först när det blev hans tur kände han efter i fickan. Apotekskortet var där men inget bankkort? Han kände efter i alla fickor. Kortet fanns ingenstans. Hade han tappat det? Han gick ut från apoteket och gick tillbaka hela vägen till bankomaten utan att hitta något kort.
– Jag vek runt gathörnet och tittade bort mot bankomaterna. Då såg jag paret igen. De stod fortfarande där och höll på med någonting. Då trillade polletten ner och jag förstod hela sammanhanget! Det var ju de som hade tagit kortet!
När Gösta kom närmare såg paret honom och skyndade genast iväg, vilket bekräftade Göstas misstankar. De började springa och han sprang efter. Men han förstod att det nog inte var så klokt att komma ikapp och höll avståndet. Plötsligt skildes paret och sprang åt var sitt håll.
– Då var det inte mycket jag kunde göra. Istället gick jag raka vägen till banken och anmälde stölden. Kassörskan kunde se att de hunnit ta ut 3 000 kronor. Sedan var kortet tomt. Hade jag haft med mig mitt eget kort hade det varit värre. Jag hade nämligen en gammal kredit kopplad till det kontot – då hade det funnits cirka 30 000 kronor tillgängligt. Det var en himla tur!
Kerstins kort spärrades och Gösta gjorde polisanmälan. Därefter anmäldes förlusten till banken. Det tog bara en vecka innan Kerstin fick tillbaka pengarna från banken.
Har man varit slarvig med kortet ersätter inte banken förlusten. Då blir det i stället ett ärende för försäkringsbolaget, under förutsättning att man är försäkrad. Och då gäller självrisken. Men i det här fallet var det ingen tvekan om att banken skulle stå för förlusten.
Redan samma dag som Gösta bestulits på kortet hade en väktare i ett köpcentrum i Lund observerat de båda korttjuvarna. Han tyckte att de uppförde sig märkligt och kallade på polisen. Mannen kom undan, men kvinnan kunde gripas. Det visade sig att tjuvarna var från Rumänien. Mannen efterlystes, men hittades inte.

Fångades på film
I Lund hade paret hunnit följa efter en äldre kvinna som tagit ut pengar på en bankomat och vid ett lämpligt tillfälle stulit pengarna ur hennes väska. Signalementet som den äldre kvinnan lämnat och det Gösta lämnat stämde väl in på den gripna kvinnan.
En omständighet som visade sig avgörande var att händelsen i Malmö hade fångats av en bevakningskamera i närheten. Förutom Malmö och Lund visade det sig att paret varit på turné i andra delar av landet. I Stockholm hade polisen fått in flera anmälningar om stölder med samma händelseförlopp som drabbat Gösta. Vissa av dessa stölder fanns också filmade. Med hjälp av bilderna från Malmö och Stockholm kunde man direkt konstatera att det var samma par.
– Några veckor senare kallades jag till tingsrätten i Lund. Jag var målsägare och satt jämte åklagaren. Det fanns andra målsägare i Stockholm som gav vittnesmål via telefon.
– Det avgörande i målet var bilderna från övervakningskameran i Malmö. Man såg hela händelseförloppet. Flickan hade stått bakom mig och sett när jag knappade in koden. Precis när jag valt beloppet hade killen distraherat mig med den "upphittade" sedeln. Jag hade därför inte varit uppmärksam när kortet matades ut utan flickan hade tagit kortet. Stölden var ganska skickligt genomförd.
Blev utvisad
Kvinnan, som var 23 år, påstod att hon hade hotats av mannen att delta i stöldturnén. Men tingsrätten kunde inte finna annat än att hon frivilligt deltagit i den brottsliga verksamheten. Att gärningarna var riktade mot äldre personer talade för ett högt straffvärde. Hon dömdes till 16 månaders fängelse samt utvisning.
– Jag blev en erfarenhet rikare av allt detta. Numera är jag betydligt mer vaksam när jag ska ta ut pengar i en bankomat. Här i Vittsjö är kanske risken att ha skojare bakom sig i bankomatkön något mindre än i Malmö. Men man vet aldrig, så jag kollar alltid att det inte står någon bakom mig som kan se koden. Och tricket med sedeln går jag inte på igen!