En dag när 90-åriga Sigrid från Åryd i Småland som vanligt gick till brevlådan för att hämta tidningen ramlade hon rakt ned i backen. Hon gjorde sig illa och klarade inte av att ta sig upp med hjälp av rollatorn. Sigrid ropade på hjälp, men ingen kom.
Eftersom det var väldigt tidigt på morgonen hade ännu inte några grannar klivit upp. Sigrid hade ont och kunde inte röra sig. Det var mörkt och kallt, regnigt och blåsigt. Men som tur var märkte grannarnas hund Salsa vad som hänt och den femåriga spanieltiken började skälla ihärdigt.
– Min man vaknade och trodde först det var inbrott i huset. Så han gick upp i kalsonger och öppnande dörren, och då sprang Salsa rakt ut. Och där ligger vår kära granne Sigrid, mitt i natten och i minusgrader, säger hundägaren Desirée Gustavsson till P4 Extra.
Husse Mikael Ströberg ringde efter ambulans och Sigrid fick komma till sjukhuset. Det visade sig att hon hade en spricka i bäckenbenet och ingen vet hur länge hon hade blivit liggande om inte Salsa hade kommit till undsättning.
– Salsa får stående ovationer här i byn, säger Desirée.