Tillagningstid: Ca 2 timmar, Portioner: 8 bitar
Du behöver
- 225 g smör, rumsvarmt
- 3 dl strösocker
- 4 ägg
- 1 dl mjölk
- 1 ½ msk vaniljsocker eller 1 tsk vaniljpulver
- 1 apelsin, finrivet skal
- 4 dl vetemjöl
- 2 tsk bakpulver
- 5 msk kakaopulver Marinerade bär
- 250 g jordgubbar
- 3 msk strösocker
- 2 msk råsocker
- 2 msk råsocker 1 msk apelsinlikör Garnering
- 50 g mörk choklad, hackad
- 50 g vit choklad, hackad
Gör så här
1 Marinerade bär: Ansa jordgubbarna och skär dem i bitar. Blanda jordgubbar och allt socker. Marinera i rumstemperatur i ca 2 timmar. Smaka av med likör före servering.
2 Sätt ugnen på 175 grader. Vispa ihop smör och socker vitt och pösigt. Vispa i äggen, ett i taget. Tillsätt hälften av mjölken och vispa ihop.
3 Blanda i vaniljpulver och apelsinskal. Sikta ner mjölet blandat med bakpulvret, blanda till en jämn smet. Lägg hälften av smeten i en bunke och ställ åt sidan.
4 Blanda resten av smeten med resten av mjölken. Sikta ner kakaopulvret och blanda till en jämn smet.
5 Fördela hälften av choklad- smeten i en smord och bröad kakform, ca 2 liter. Klicka över den ljusa smeten. Klicka över chokladsmeten. Dra genom smeten med en gaffel.
6 Grädda kakan i mitten av ugnen i ca 50-60 minuter eller tills den är genomgräddad, känn med provsticka. Låt svalna och lägg den på ett serveringsfat.
7 Garnering Smält de båda chokladsorterna var för sig och ringla över kakan. Låt glasyren stelna.
8 Servera kakan med marinerade jordgubbarna.