4 portioner
1 sötpotatis
1/2 tsk olivolja
Salt och svartpeppar
3 förkokta rödbetor
1 tsk balsamico
Salt och svartpeppar
1 dl grovhackade valnötter
10 g rucolasallad
Några basilikablad
Chèvrekräm
30 g chèvreost
1/2 dl crème fraiche
1/2 msk honung
Valnötspesto
25 g valnötter
1/2 vitlöksklyfta
1/4 dl olivolja
1 msk vatten
5 basilikablad
Salt och svartpeppar
Gör så här:
1. Sätt ugnen på 200 grader. Skala och skär sötpotatis i ca 1 cm tjocka skivor. Lägg sötpotatis på en ugnsplåt med bakplåtspapper och häll på olivolja, salt och peppar. Blanda om och ställ i ugnen i ca 25 minuter.
2. Dela de kokta rödbetorna i 4 delar. Lägg i en bunke och tillsätt balsamico, salt och peppar. Låt ligga och marineras i 15 minuter.
3. Chèvrekräm: Lägg chèvre i en skål och mosa den med en gaffel. Blanda i crème fraiche och honung. Rör ihop så det blir till en kräm. Strö på salt och peppar efter smak.
4. Valnötspesto: Skala och riv vitlök. Lägg valnötter, vitlök, olivolja, vatten, basilikablad i en bunke och mixa slät en stavmixer. Strö på salt och peppar efter smak.
5. Lägg upp sötpotatisskivorna på ett fat. Lägg på valnötspesto, rödbetor, chevrékcréme. Toppa med rostade valnötter, basilikakvistar och lite rucolasallad.
Läs även: Så kan sötpotatisen boosta din hälsa
Mest läst Just nu
-
Laleh om hur livet ändrades när hon blev mamma: ”Gifta mig och skaffa familj var inte första prioritet”
-
Ska jag lämna min 20 år äldre man?
-
Astroguidning vecka 44: ”Våga skapa förändring”
-
Linda började träna ansiktet för sex år sedan: ”Nu känner jag igen min spegelbild igen”
-
Tre generationer under samma tak – så får de vardagen att fungera