Mat och dryck

Kyckling med currysås

Den svenska husmanskosten är härlig vintermat. Kokt höns med currysås och ris är en klassiker att njuta av. Att koka en höna tar lite tid, en kyckling går betydligt snabbare. Lättkokta grönsaker gör rätten komplett.

Foto: Hans-Ove Ohlsson
Annons

Du behöver

  • 1 st höna ca 1 1
  • 2 tsk salt per liter vatten
  • 1 st purjolök
  • 1 st morot
  • 10 st vitpepparkorn
  • 1 st lagerblad
  • persiljekvist några

Currysås:

1.5 tsk curry
3 msk smör eller margarin
0.5 st lök liten gul
0.5 st äpple litet syrligt
3 msk vetemjöl
6 dl buljong silad
1 dl lätt crème fraiche

Tillbehör:

kokt ris
grönsaker lättkokta

Det här behövs för ca 4 port:

Gör så här

1

Skölj fågeln. Koka upp vatten och lägg ner fågeln i det kokande vattnet. Låt det koka ca 3 minuter. Tag upp fågeln och kasta bort vattnet. Diska kastrullen.

2

Lägg tillbaka fågeln i den rendiskade kastrullen. Mät upp vattnet och häll på så mycket att det täcker. Tillsätt salt. Ansa purjolöken och skär den i bitar. Skala moroten och skär den i bitar. Lägg ner purjolök, morot, pepparkorn, lagerblad och persiljekvistar i kastrullen. Låt allt koka upp och koka på svag värme under lock, ca 40-50 minuter för kyckling och 2 timmar för höna. Tag upp fågeln och sila buljongen.

3

Skala och finhacka löken till såsen. Skala, kärna ur och finhacka äpplet. Fräs lök och äpple i matfett tills löken är mjuk utan att ha fått färg. Strö över curryn och låt den fräsa med någon minut.

4

Strö över mjölet och rör om. Späd med silad buljong i omgångar under vispning och låt såsen koka upp mellan varje gång. Låt såsen koka på svag värme ca 6-8 minuter. Rör i den då och då under tiden. Vispa ner crème fraiche och låt såsen koka upp på nytt. Smaka av. Sila eventuellt såsen.

5

Tag bort skinnet på fågeln och skär upp köttet. Bjud kokt ris, grönsaker och sås till.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos