Mat och dryck

Kantarellsoppa

Jag är så lyckligt lottad, så jag har fina "hemliga" svampställen att vittja, det är perfekt. Visst är kantarellerna de mest eftertraktade, men det finns så många andra goda svampar att pröva.

Foto: Hans B Eriksson
Annons

Du behöver

  • kantareller ca 100 g förvällda
  • 1 msk smör eller margarin
  • 1 msk vetemjöl
  • 1 dl grönsaksbuljong
  • 2 dl mjölk
  • 0.5 msk tomatpuré
  • 0.5 msk ädelost
  • 0.5 msk pressad citron
  • hackad persilja

Ev tillbehör:

lax strimlad rökt

Det här behövs för ca 1 port:

Gör så här

1

Fräs svampen i fett tills det "knäpper i den. Strö över mjöl och rör om.

2

Späd med buljongen och sjud soppan i ca 10 minuter. Tillsätt mjölken och koka upp.

3

Smaka av med tomatpuré, ädelost och citron Servera soppan rykande het i varma tallrikar, strö över persilja och ev. lite strimlad lax. Rostade brödkrutonger är också gott till soppan.


Kommentar:
Svampen som du plockar kan konserveras eller frysas in. Den rensade svampen skärs i bitar och får "smälta" på svag värme i sitt egna vatten. Sedan läggs svampen på glasburkar och hermetiseras i 100° i 1 timme eller i plastaskar för frysen. Du kan smörsteka svampen också men då blir hållbarheten mycket sämre. Vissa svampar kan också torkas på ett såll eller hängande uppträdd på tråd i luftigt rum.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos