Du behöver
- 1 st kyckling ca 1,5–1,7 kg
- salt och nymalen svartpeppar
- olivolja välj en smakrik typ fruttato
- 1 st citron grovt skivad
- 1 dl kalamataoliver urkärnade
- dressing
- 1 st citron det yttersta gula skalet, rivet
- 4 msk olivolja
- 1 st vitlöksklyfta riven
- 1 dl örter hackade t ex persilja, basilika och timjan
Bönsallad
1 st burk stora vita bönor
1 st burk kidneybönor
2 st tomater tärnade
2 msk hackad persilja
3 msk olivolja
1 msk rödvinsvinäger
salt och nymalen svartpeppar
Gör så här
1
Sätt ugnen på 200 grader. Skär upp kycklingen i delar. Skär loss låren och dela dem i leden, skär av vingarna. Dela till två bröst och dela varje bröst i två halvor. Du ska nu ha tio kycklingdelar.
2
Salta och peppra och lägg dem i en långpanna, ringla över rejält med olivolja. Ställ in i ugnen i 15 minuter. Ta ut långpannan och vänd på kycklingbitarna, lägg på den skivade citronen. Sätt in i ugnen 20–25 minuter tills kycklingen har fin färg och är genomstekt.
3
Rör under tiden ihop ingredienserna till dressingen. Häll den över de stekta kycklingbitarna, strö över oliverna. Ställ in 2–3 minuter i ugnen så det blir riktigt varmt.
4
Bönsallad: Skölj bönorna ordentligt i kallt vatten i ett durkslag. Blanda med övriga ingredienser. Servera till kycklingen.