Du behöver
Sockerkaka:
3 st ägg
3 dl socker
3 dl vetemjöl
1 tsk vaniljsocker
1 tsk bakpulver
0.5 dl vatten varmt
Ugn: 175°
1 st marängbotten (färdigköpt)
2.5 st banan
Chokladgrädde:
2 dl vaniljkräm
150 g blockchoklad smält
3 dl vispgrädde
Marängtäcke:
4 st äggvitor
250 g socker ca 3 dl
1 msk majsena
2 tsk vinäger
1 tsk vaniljsocker
Det här behövs:
Gör så här
1
Vispa ägg och socker pösigt. Blanda mjöl, vaniljsocker och bakpulver och rör ner i äggsmeten Tillsätt sist vatten.
2
Blanda smeten väl och häll den i en smord och bröad form, ca 24 cm i diameter. Grädda ca 40 minuter tills en sticka blir torr. Låt kakan kallna.
3
Pensla marängbotten med lite smält blockchoklad. Skär bananerna i småbitar.
4
Blanda vaniljkräm med smält chokladen. Rör ner den vispade grädden, lite i taget. Rör till en jämn smet.
5
Dela sockerkakan i 2 delar och bred på hälften av chokladgrädden. Lägg på bananerna. Täck med marängbottnen och resten av chokladgrädden. Överst läggs andra delen av sockerkakan. Ställ tårtan kallt tills den ska bjudas.
6
Roberts garnering: Vispa vitorna till hårt skum och sätt till 1 msk socker i taget. Vispa smeten tills den är tjock. Vispa i majsena, vinäger och vaniljsocker. Bred smeten eller spritsa den över tårtan och sätt tårtan i ugnen några minuter så att marängen får fin färg.
Kommentar:
Vill du göra det enklare: Spara lite av chokladgrädden och bred den över tårtan istället för marängen. Spritsa sedan vispad grädde som garnering. Vill du frysa tårtan går det bäst utan garnering.