Intervjuer

Diskuskastaren Vanessa Kamga har dubbla rekord: ”Jag visste, jag hade det i mig”

Hon blev femma i OS och knep fjärdeplatsen i VM – och satte nytt svenskt rekord. Vanessa Kamga är diskuskastaren som har det svenska rekordet i två OS-idrotter, och som dessutom byggt en rörelse som inspirerat tusentals tjejer. Allt med samma driv: att bli starkare, kasta längre och få med andra längs vägen.

Leende person i vit Adidas-tröja står med armarna i kors framför lila gardiner.
”Jag vill att tjejerna ska inse hur starka de är. Mycket starkare än de tror. Deras energi ger dessutom mig jättemycket”, berättar Vanessa Kamga.
Annons

Hon kliver in i sushirestaurangen i korallröd Adidas­overall, beställer en spicy tuna och slår sig ner med ryggen mot lokalen. Det är söndag i Uppsala och vi befinner oss ett stenkast från både fri­idrottsarenan och familjen, som lämnat Gävle för att bosätta sig i samma stadsdel som den äldsta dottern.

– Numera bor vi alla – mamma, pappa, lillasyster och jag – längs den här gatan, konstaterar Vanessa ­Kamga nöjt.

Vanessa Kamga

Ålder: 27 år.
Bor: I Uppsala. Har en övernattningslägenhet i Falun där hon bor under träningsveckorna.
Familj: Mamma, pappa och lillasyster.
Läser: Jag lyssnar på ljudböcker. Jag såg att det kommit en ny bok i ”Twilight-serien”, den vill jag lyssna på.
Lyssnar på: Friidrottspodden ”Track and talk”, och ”Morgonpasset i P3”.
Gör mig glad: Umgås med min syster.
Gör mig ledsen: Världsläget.
Aktuell: Nästa stora tävling är Friidrotts-EM i Birmingham i England, 10 till 16 augusti. Vanessa har dessutom nyligen tagit svenskt rekord i tyngdlyftning.
Läs mer: Vanessa Kamga delar med sig av sin idrottsliga vardag på Instagram där hon har 66 000 följare, och på Facebook där hon har 30 000 följare.

Svenskt rekord på VM i Tokyo 2025

Diskuskastaren ­Vanessa Kamga är en av Sveriges mest framgångsrika fri­idrottare. På OS 2024 lyckades hon knipa en femteplats, och när hon ett år senare ­representerade Sverige på VM i Tokyo slutade hon som fyra, och satte dessutom svenskt rekord.

Svensk diskuskastare i gulblå dress håller en diskus i kastburen under tävling.
Vanessa i sin egen gren diskus där hon kastat 66,61 meter.

Du är bäst när det gäller?

– Jag kan inte lova att det alltid kommer att vara så. Men jag har bra koll på min träning och en tydlig bild av vem jag vill vara som idrottare. Det är en trygghet som har vuxit fram över tid. När man har koll på det grundläggande är det lättare att vara närvarande på tävling – och att faktiskt njuta av de stora stunderna.

Vanessa Kamgas rekord i tyngdlyftning

Dessutom älskar Vanessa Kamga att utmana sig själv, och det handlar inte bara om hennes egen gren – diskus, där hon har kastat 66,61 ­meter. Hon har dessutom nyligen tagit Sverigerekord i tyngdlyftning och gjorde 115 kilo i stöt och 90 kilo i ryck.

– Jag visste att jag hade det i mig, och åkte dit och satte ­rekordet. Jag tyckte att det skulle vara coolt att ha svenskt rekord i två sommar-OS-idrotter. Jag vet inte om någon annan svensk har det?

Du skulle alltså kunna vara med i två svenska OS-trupper 2028.

– Haha, det hade varit coolt. Men nej, jag vill fokusera på en sport. Det är diskuskastare jag är.

Vansessa Kamga brukar säga att hon har rötter från både polcirkeln och ekvatorn. Hon är född i Vilhelmina, och har en svensk mamma och en pappa från Kamerun.

Hittade friidrotten på Sveriges största idrottsgymnasium

Som barn i Gävle, dit familjen flyttade när Vanessa var liten, spelade hon basket, och som tonåring flyttade hon till Uppsala för att börja på Celsiusskolan, Sveriges största idrottsgymnasium. Hon kom dit som basketspelare – men tappade snabbt glöden. Att flytta hemifrån, byta miljö och plötsligt stå på egna ben blev övermäktigt.

– Det var en skör period i livet. Allt var nytt och jag skulle dessutom ta hand om mig själv. Jag visste att jag ville idrotta, men inte med vad.

Kvinna lyfter en tung skivstång över huvudet i ett gym.
Vanessa har nyligen tagit Sverigerekord i tyngdlyftning och gjorde 115 kilo i stöt och 90 kilo i ryck.

Det var hennes mamma som påminde henne om den där skoltävlingen i kula. Vanessa var åtta år och hade haft hur kul som helst. Hm, varför inte? Tänkte Vanessa, och knackade på hos friidrottsgymnasiet, testade en träning – och fastnade. Ett år senare hade hon tagit svenskt juniorrekord i diskus.

Numera veckopendlar Vanessa Kamga till Falun, där hennes tränare finns, och under tävlingssäsong lever hon konstant ett liv på resande fot.

Nio till tio träningspass i veckan

Träningen är intensiv: nio till tio pass i veckan, uppdelade på förmiddag i hallen för kast, avbrott för lunch, och så nytt eftermiddagspass i hallen med fokus på kondition, styrka och explosivitet. Dagen avslutas med middag på en restaurang som sponsrar henne och andra idrottare.

– Det svåraste när man tränar så mycket är att äta tillräckligt. Jag äter vanlig mat, men försöker få i mig en större mängd. Sömnen är också viktig, jag sover minst nio timmar varje natt.

Ekonomiskt är friidrottarna själva ansvariga för sin satsning. De har inga kontrakt med landslaget, utan måste själva se till att det ekonomiska går ihop. Tränare, fysioterapeut och alla resor kostar stora summor varje år. Många aktiva pluggar vid sidan av, andra har föräldrar som stöttar.

Driver egna företaget KamgaPower

Vanessa Kamga driver eget företag – KamgaPower, som stöttar unga kvinnor att hålla på med träning och idrott. Hon beskriver sig som värderingsstyrd, och vill göra saker som ligger i linje med den hon är. Att coacha unga tjejer att bli mer engagerade i idrott och hälsa är något som hon verkligen brinner för. Sedan starten 2020 har Vanessa mött över 3 000 tjejer genom KamgaPower.

– Många unga tjejer tänker att idrott inte är för dem. Alla har ju inte vuxit upp med föräldrar som köpt skridskor och visat vägen till en idrottsförening. Många står unga står helt utanför det där. För dem är skolidrotten det enda idrottsliga sammanhanget, och där är frånvaron dessutom hög. Samtidigt är bilden av träning för tjejer på sociala medier väldigt snäv. Det handlar mer om att förminska sig själv – också rent bokstavligt – än om att bli stark.

Starkare än de tror

I Vanessa Kamgas pass är det tvärtom. Hon tar med tjejer in i gymmet och håller i tyngdlyftningspass som inte kräver någon förkunskap. Tjejerna får testa olympiska lyft, lära sig teknik och känna tyngden i stången.

– Jag vill att de ska inse hur starka de är. Mycket starkare än de tror. Tjejernas ­energi ger dessutom mig jättemycket. Den tar jag med mig på tävlingar – att veta att tjejerna sitter hemma och följer mig på de stora mästerskapen gör allt extra kul.

Leende kvinna i vit Adidas-topp står med armarna i kors framför lila gardiner.
”Att gå ut på OS-arenan när det sitter 80 000 i publiken… det är klart att det är pirrigt.”

Engagemang i meningsfulla saker har alltid varit viktigt för familjen Kamga.

– Mina föräldrar jobbade med utvecklingsprojekt i Kamerun, min pappas hemland. Jag är uppvuxen med att åka mellan Sverige och Kamerun. Mina föräldrar byggde skolor, startade idrottslag och utbildade flickor och kvinnor i mänskliga rättigheter. Att ge vidare har alltid varit en del av vem jag är och vill vara.

Känd i Kamerun?

Är dina idrottsliga prestationer kända i Kamerun?

– Ja, många har koll på att det går bra för mig. Fri­idrott är en av världens största idrotter, och att vara fyra i världen väcker uppmärksamhet.

Snart drar tävlingssäsongen igång igen och i sommar blir det EM i England.

Gillar du att tävla?

– Numera – ja. Men det har inte alltid varit så. Tidigare kände jag prestationsångest. I början gick allt så snabbt, och plötsligt representerade jag svensk diskus. Jag hade inga förebilder, och jag har fått ge mig själv tid att hitta in i både sporten och tävlandet.

Mental träning är en viktig del av framgångssagan. Under stora tävlingar blir det mycket meditation, och ­Vanessa försöker att gå in i sig själv.

Hur tänker du om framtiden?

– Jag känner att jag har mycket mer att ge sporten. Jag är trygg i att jag kan kasta långt. 70 meter är en av flera drömgränser, men egentligen fixerar jag mig inte vid siffror. Jag fokuserar på att ge mig själv bästa möjliga förutsättningar och ha kul längs vägen. 

–  Jag älskar mästerskap, och ser fram emot att åka på tävlingar med min lillasyster som är grym i slägga och redan vunnit ungdoms-OS. Snart får hon börja tävla med seniorerna. Då blir det dessutom enklare för våra föräldrar – de behöver bara resa till en tävling istället för två. Och så har jag roliga planer med KamgaPower, jag har mycket kvar att ge de unga tjejerna. 

3 snabba frågor om att tävla i diskus

Vad är det största du har upplevt som diskuskastare?

– OS var en så maxad upplevelse, och kommer alltid att ha en speciell plats i mitt hjärta. Bara att ta sig till ett OS är extremt svårt. Att dessutom göra sitt livs bästa tävling där… det är få som lyckas med det. Samtidigt sticker VM i Tokyo ut. Jag var rankad åtta, men slutade fyra. Jag satte två svenska rekord och slog flera av världens bästa diskuskastare.

Din superkraft verkar vara att inte bli nervös på tävling?

– Att gå ut på OS-arenan när det sitter 80 000  i publiken… det är klart att det är pirrigt. Då har jag ett påslag av alla möjliga känslor. Tiden går liksom sakta och jättesnabbt på samma gång. Men jag tycker inte att det är obehagligt, och jag är inte rädd.

Du ser alltid så glad ut på tävling.

– Jag är mig själv till hundra procent. Jag vill vara Vanessa i stunden. Jag drivs av en stark passion för idrotten och ser alltid fram emot något nytt – nästa träning, nästa tävling, nästa mål… Jag är nöjd med hur jag lever mitt liv, och med jobbet jag har gjort fram till mästerskapet. När jag står där känner jag att jag har gjort allt jag kan. Och då är det bara glädje kvar.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos