Du behöver
- 600 g lammfärs
- 0.5 st gul lök råriven
- 2 st vitlöksklyftor pressade
- 1 st kokta kalla potatisar riven
- 1 st ägg
- 1 dl mjölk
- 3 msk basilika färsk och hackad
- 1 tsk salt
- 2 krm svartpeppar
- olivolja till stekning
- 3 dl vatten
- 1.5 msk kalvfond koncentrerad
- 2 dl matlagningsgrädde
- 150 g chèvre
- 2 msk maizenaredning ljus
- salt och peppar
- 0.5 st äpple
- 300 g kantareller eller annan svamp
- smör
- 3 st vårlök strimlade
- salt och peppar
Palsternackspuré
500 g palsternackor
600 g potatis
1.5 dl mjölk
salt och vitpeppar
Gör så här
1
Arbeta ihop lammfärs, lök, vitlök, potatis, ägg, mjölk, basilika, salt och peppar till en jämn smet. Forma små, fina biffar. Bryn dem på båda sidor i olivoljan och efterstek dem i ugnen 15 minuter på 175 grader.
2
Koka upp vatten, kalvfond och matlagningsgrädde. Ta bort kanterna på chèvren och smula ner den i såsen. Red av med maizenaredning och låt småputtra i 5 minuter, salta och peppra. Mixa såsen med en mixerstav.
3
Skala och tärna äpplet. Stek kantareller i smör några minuter, salta och peppra. Tillsätt vårlök och tärnat äpple och fräs i ytterligare ett par minuter.
4
Servera med den goda palsternackspurén:
5
Skala potatis och palsternackor. Dela potatisen och skär palsternackorna i bitar. Koka dem mjuka i saltat vatten i knappt 20 minuter. Slå bort vattnet och mosa rötterna med en gaffel. Värm mjölken och vispa i den och smaka av med salt och peppar.
6
Servera till lammfärsbiffarna, men purén passar även till vilt eller stekt och ugnsbakad fisk.