Hem och trädgård

Växthusdröm och gröna rum – inspireras av parets idylliska trädgårdsoas 

När paret tog över det gamla barndomshemmmet, förvandlades gräsmattan med de gamla fruktträden till innehållsrika, lekfulla zoner med massor av härliga återbruksskatter.

Trädgård med växthus, utekök, stenlagda gångar och rik växtlighet i tre olika vyer.
Kapprustad trädgård med växthus, utekök och stenlagda gångar skapar flera gröna rum för odling och måltider utomhus.
Annons

Hon kan tacka sin starka intuition för att hon hamnade just här.– Jag känner direkt vad som är rätt och handlar utifrån det. Vi hade bott i city i många år och älskade det, men slumpen ville att vi skulle övernatta här i mitt barndomshem ett par dagar eftersom huset stod tomt. Den första morgonen strök hon omkring barfota i gräset och lyssnade på fågelkvittret – och då kände hon: Vi kan inte sälja det här. Det är ju här vi ska bo!

– Lyckligtvis var min sambo också positiv till idén. Nu är det sex år sedan vi flyttade in i det gamla huset från 1924, omgivna av härliga minnen.

En brun metallport täckt av gröna växter öppnar mot en stenlagd gång i en lummig trädgård.
Detaljfokuserad: Vigdis är mån om form och färg. Det sätter sin prägel på hennes trädgård. En grind från Krukkegården med vackra detaljer och en trädgårdsbåge i cortenstål skiljer fram- och baksidan av trädgården åt. Här växer en alpklematis.
Ett växthus står intill en stenlagd uteplats med bord, stolar, växter och en stor hängande lampa i ett träd.
Favoritplats: Växthuset kallas ”Lustigheten” (norska: Lystigheten) och har blivit en förlängning av Vigdis. Här startar och slutar hon gärna dagen.
En grön trädgård med stenplattor, växthus, sittmöbler och ett litet rött utekök under stora träd.
Grått mot grönt: I den här zonen började paret med att anlägga en gång av stenplattor, men de trivdes bättre med ett täcke av grönska emellan.
Inrett växthus med matbord, stolar, kristallkrona och många växter.
Eftersom växthuset står i solen under största delen av dagen har paret valt kanalplast i taket i stället för glas. Denna lösning skyddar mot de starka solstrålarna. Marmorskivan, som tidigare var parets vardagsrumsbord inomhus, har fått ben från ett gammalt Singer symaskinsbord.

Växthusdröm

Den första sommaren kom växthuset på plats.

– Det har alltid varit en dröm. Vi åkte på trädgårdsmässan och kom hem med en modell i massor av delar, ett riktigt pussel. Sedan var det bara att kavla upp ärmarna, sätta igång att bygga trall och gjuta grundmur. Det var ett jättejobb, men det har verkligen varit värt pengarna och tiden vi lade ner!

– Jag får massor av energi av att vara där. Det är så skönt att ha min egen kreativa koja, och jag har kaffemaskinen, ett skrivbord och saker som jag har tyckt om sedan jag var liten. Växthuset har blivit en förlängning av mig själv.

– Jag använder min kreativa ådra i allt jag gör. Personligen är jag ingen minimalist, skrattar Vigdis. Jag har lådor med allt möjligt roligt i, så att jag kan dekorera trädgården och växthuset inför varje årstid.

Grå uteplats med fåtölj, bord, stora krukväxter och trästaket i bakgrunden.
Majestätiskt uttryck: Kanariepalmen övervintrar i vardagsrummet under vintern. I lådorna växer blå hänglobelia.
Ett mörkt utekök med hyllor, grill och serveringsyta i en grönskande trädgård.
Matlagning under bar himmel: Uteköket har paret byggt själva. Här lagas mat ute i det fria från tidig vår till sen höst. Ett vildvin slingrar sig uppför taket och skapar en härlig frodighet. Ett tak läggs på under vintern så att de kan använda det även då.
En grusgång leder till en uteplats med vitt parasoll och stolar intill ett grått hus med veranda.
Perennrabatt: I den frodiga trägården i Høyenhall utanför Oslo växer en blandning av olika, gamla perenner.
En kvinna sitter på en trappa framför en grön dörr, med blomlådor och en gul fågelholk bredvid.
Lekstugan hittade Vigdis gratis på en köp- och säljsajt. Den kallas Bamsebo och är barnbarnens favoritplats. Här inne kan de leka med Vigdis gamla barnvagn – en av de många skatter hon har sparat.

Här bor ...

Vigdis Bolin och maken Ronald Moholt

Om trädgården: Blandning av prydnadsväxter och ätbara växter. Många olika zoner som växthus, utekök, lekstuga, terrass och köksträdgård. Rabatter med perenner 

Var: Høyenhall i Oslo

Instagram: @hagen_til_vigdis

Beige tvåplanshus med altan, räcke, grusgång och blomkrukor i en solig trädgård.
Uppgradering: Huset byggdes 1924 och totalrenoverades när Vigdis och hennes bror tog över det 2018.
En kvinna står vid en välvd metallgrind i en grönskande trädgård med stenplattor och klätterväxter.
Vigdis är mån om form och färg – och driver Norsk Interiørskole. Det sätter sin prägel på hennes trädgård. En grind från Krukkegården med vackra detaljer och en trädgårdsbåge i cortenstål skiljer fram- och baksidan av trädgården åt. Här växer en alpklematis.
Grönskande trädgård med växthus, stenlagd gång, bänkar och ett hus i bakgrunden.
Smak av sommar: I pallkragarna i köksträdgården växer örter, sallat och jordgubbar.
Närbild av rosa och lila hortensior med gröna blad i en trädgård.
Lyser upp i vårträdgården: Trädgårdshortensia bidrar med blomsterglädje under hela trädgårdssäsongen.

Under bar himmel 

Uteköket är ett av trädgårdens mest använda rum. Här finns både grill och kokplattor. Paret lagar så gott som all mat utomhus under sommaren. Armeringsjärn täcker taket och fungerar även som klätterstöd för ett vildvin. På vintern lägger de på ett tak så att det kan användas även om det snöar.

– Ofta är jag ute i trädgården redan vid 6-tiden. Den första kaffekoppen tar jag på trappan nedanför växthuset, och sedan flyttar jag mig efter morgonsolen till nästa zon.

Paret ville ha en så underhållsfri trädgård som möjligt. Därför har mycket av gräset ersatts med grusgångar och stenplattor. De har satsat på perenner, häckar och buskar som återkommer år efter år och klarar sig själva.

– Jag arbetar inte i trädgården. Här njuter jag. Trädgårdslivet har blivit mycket bättre än jag drömde om. 

Närbild av stora gröna blad i en tät trädgårdsplantering med suddig bakgrund.
Vårinsats: I början av varje säsong delar Vigdis perennerna som har vuxit sig stora, som den här funkian (hostan).
Rosafärgade blomknoppar och gröna blad i förgrunden med suddig bakgrund av växthus eller husvägg.
Pionerna är stjärnorna i juniträdgården. Nu är de på väg att slå ut.
Rött växthus i en trädgård med grus, växter och ett stort träd i förgrunden.
Idyll: Runt det gamla päronträdet utanför lekstugan har Vigdis planterat smultron så att barnbarnen kan gå och plocka.
Frodig trädgård med bågformad spaljé, buskar, grusgång och en låg skålfontän i förgrunden.
Vatteninslag: Stenfontänen är mycket älskad av småfåglarna. Här kan man betrakta dem när de svalkar sig i sommarhettan.

Vigdis trädgårdstips

Tänk organiska former. Runda former är behagliga att titta på. De rör sig och skapar mer liv än raka och fyrkantiga former.

Skapa harmoni. Håll dig till några utvalda färgskalor eller material. Jag älskar att kombinera inslag av sten, rost och betong.

Välj unika skatter. Saker med levt liv – gärna med rost och patina – är mycket mer spännande än massproducerade varor.

Skapa olika rum. Se till att man inte kan se hela trädgården på en gång. Det väcker nyfikenheten.

Undvik att blanda för många olika växter. Välj hellre ut några favoriter som du upprepar på flera platser. Det skapar ett harmoniskt uttryck.

Hemma hos

Trädgård

Hem & Trädgård är din plats för inspiration om hem, inredning, interiör och trädgård. Här hittar du nyheter, guider och tips om inredningstrender, design, möbler, dekoration och smarta lösningar för hemmet. Upptäck idéer för alla rum, från vardagsrum och kök till sovrum och badrum, samt inspiration för trädgård, balkong och uteplats. Hem & Trädgård hjälper dig skapa ett vackert, funktionellt och personligt hem.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos