Att det blivit en trend att sova utomhus är något som Karin Wideström, 49, i Marks kommun märkt av.
Själv har hon alltid tyckt mycket om att vara ute i skogarna runt sin hästgård i Istorp, som ligger mellan Varberg och Kinna i norra Halland, och då och då tillbringa natten där.
– För mig innebär det ett väldigt lugn och det är mysigt. Man känner en enorm närhet till naturen. Att lägga sig direkt på jorden är för mig lite likt som att som barn ligga mot en förälders bröst.
LÄS ÄVEN: Anschen har sovit utomhus varje natt – i 40 år
När Karin var liten övernattade hon ofta utomhus och tältade med sina vänner. Det intresset har hon tagit upp igen de senaste åren.
I januari i år sov hon, oavsett väder, utomhus varannan natt och hon skrev om det på sociala medier.
– Andra blev intresserade och ville följa med ut i skogen. Hälften av nätterna var jag inte ensam utan hade sällskap. Det blir mycket intressanta samtal i mörkret mellan träden.
Sover under en tältduk
Karin sover i en sovsäck under en tältduk som hon spänt mellan två träd. Ofta har hon med sig ett ljus som lyser upp lite i mörkret.
– Jag tycker det är mysigast att sova utomhus på vintern för då är det mörkt så länge.
På våren och sommaren är det mycket ljus och ljud från fåglar och andra djur. Vintertid kan man höra isarna sjunga från sjö till sjö i trakten och man vaknar till fantastiska soluppgångar
Mest läst Just nu
-
Jag gjorde slut – nu vill mitt ex ha tillbaka pengarna han spenderade
-
Cecilie köpte tillbaka morföräldrarnas 70-talshus: "Det var väldigt speciellt"
-
Søstrene Grene släpper ny möbelkollektion – spana in bilderna!
-
Mischa Billing om självupptagna bordskavaljerer: ”Om de bara visste hur osexigt det är”
-
Trebarnsfamiljen bor på 30 kvadrat: ”Det är en stor frihet att inte äga mer än vad man behöver”