Snart september och tårtdags! I alla fall i resten av världen. September är nämligen den månad när flest människor på jorden fyller år. Enligt statistiken infaller hela nio av de tio vanligaste födelsedagarna i september, ett ynka julidatum kvalar in på topplistan som undantag. Inte konstigt att både sökstatistiken på nätet och den globala försäljningsstatistiken för tårtor toppar kraftigt i september.
Men så ser det inte ut i Sverige.
När säljs det mest tårta i Sverige?
I Sverige är statistiken lite oklarare kring både söktoppar och försäljningstoppar för tårtor. Juni ligger högt, sannolikt på grund av studentfiranden och midsommar. Maj hamnar också högt, förmodligen på grund av Mors dag. Far får inte alls lika mycket tårta, verkar det, men november när Fars dag infaller ligger i alla fall hyggligt högt i statistiken. Ett som är säkert är i alla fall att september inte konkurrerar i toppen (och då infaller ändå prinsesstårtans vecka i september ända sen den instiftades 2004).
Läs även: Micael Dahlen: Det görs färre barn i februari än i någon annan månad på året
Förklaringen? Våra vanligaste födelsedagar infaller inte i september. Nio av de tio vanligaste svenska födelsedagarna äger i stället rum i april, enligt SCB:s statistik. Allra vanligast är den 22 april och det enda undantaget som kvalar in på listan är den 3 maj. Skärskådar vi tårtstatistiken finns det mycket riktigt en liten topp i april (om än inte lika hög och tydlig som de andra, mer koncentrerade topparna).
Att flest barn föds i april är inte särskilt överraskande, tycker jag som professor i lycka, välmående och välfärd. Särskilt överraskande är det säkert inte heller för dig som bor i det här landet. Räkna baklänges nio månader så landar vi i juli och högsommar. Lyckan är på topp, slagen bara av juni, men med mer fri tid att njuta lyckan och att umgås på alla möjliga sätt. Vi älskar sommaren och blir då extra älskvärda mot varandra.
Vi älskar sommaren mer
Men på den norra hemisfären, där majoriteten av alla människor på jorden bor, är det ju också sommar i juli, varför är inte de lika barnalstrande då? Jag gissar att en inte oväsentlig del av förklaringen är att de inte älskar sommaren lika mycket som vi, för de flesta har inte saknat den lika mycket under många, långa, kalla och mörka månader som vi. De är också bättre på att umgås på alla möjliga sätt under resten av året. Allra mest i december, verkar det som, om vi räknar baklänges nio månader från september. Vilket kan bero på att många har ledigheter då och får lite extra tid att vara älskvärda mot varandra.
Läs även: Micael Dahlen: Konsten att både äta äppelkakan och ha den kvar
Tillbaka till tårtorna. Kanske borde vi också unna oss lite fler såna i september? Inte för att förgylla våra födelsedagar och firanden, utan för att sätta lite guldkant på tillvaron när vi inte har något att fira? Sommaren, som vi längtat efter och älskat, är slut. Åtminstone i kalendern. Lyckan är på väg neråt, åtminstone genomsnittligt i statistiken. När vi blir allt mindre benägna att gå utanför dörren och att umgås kan väl en tårta vara god anledning att ses och vara glada tillsammans?
Och det går förstås precis lika bra med selleri, som Werner & Werner sa på sin tid.