Du behöver

    10 bitar
  • 3 ägg
  • 1 ½ dl strösocker
  • 2 dl vetemjöl
  • 1 tsk bakpulver
  • 1 tsk vaniljsocker
  • kokosflingor
  • Fyllning
  • 150 g färskost
  • 75 g smör, rumsvarmt
  • 1 dl havregryn
  • 2 msk kallt kaffe
  • 3 msk kakao
  • 1 ½ dl florsocker
  • Chokladbollar
  • 100 g smör, rumsvarmt
  • 1 dl strösocker
  • ½ dl kakao
  • 2 tsk vaniljsocker
  • 3 dl havregryn
  • 2 msk kallt kaffe
  • kokosflingor
  • Garnera med
  • smält choklad och kokosflingor
  • Ugn: 225°

Gör så här

1

Vispa ägg och socker riktigt pösigt. Blanda mjöl, bakpulver och vaniljsocker och sikta ner i smeten.

2

Bred ut smeten på bakplåtspapper och grädda mitt i ugnen i 7 minuter. Strö kokosflingor över kakan. Vänd upp på ett bakplåtspapper och lossa bakpappret. Låt bottnen svalna under långpannan. Tips! Lossnar inte bakpappret så pensla med lite vatten.

3

Mixa färskost, smör, havregryn, kaffe och kakao till en krämig fyllning. Rör försiktigt i florsocker. Bred fyllningen över bottnen och rulla ihop.

4

Vispa smör och socker krämigt. Rör i kakao, vaniljsocker, havregryn och kaffe. Rulla små bollar och rulla dem i kokos. Låt stelna 1 timme i kylskåp. Ringla smält choklad över rullen och garnera med chokladbollar och kokosflingor.