Du behöver
- 2 skiva fläskkarré ca 300 g
- 1 msk kinesisk soja
- 1 msk ingefära färsk riven
- 100 g champinjoner
- 150 g sockerärter
- 1 st burk vattenkastanjer 227 g
- 0.5 st purjolök
- 1 st röd paprika
- 1 st ananas
- 3 dl ananasjuice (från ananasburken)
- 2 msk rapsolja
- 2 msk kycklingfond
- 1 msk majsstärkelse
- 1.5 msk rödvinsvinäger
- sherry ev 1 msk halvtorr
- 2 msk tomatpuré
- 4 msk strösocker
- salt svartpeppar
Servera med:
kokt ris
Gör så här
1
Skär fläskkarrén i tunna skivor och lägg i en skål tillsammans med soja och ingefära. Blanda så att alla bitarna blir täckta med soja.
2
Ansa och skiva svampen. Dela sockerärterna. Häll av vattnet från vat-tenkastanjerna. Ansa och skiva purjolöken. Dela, kärna ur och skiva paprikan. Häll ner juicen från ananasen i en skål och skär ananasen i bitar.
3
Bryn köttet runt om i omgångar i en stekpanna med olja. Lägg över i en gryta.
4
Blanda ananasjuice och vatten så att det blir 3 dl. Tillsätt fond, majs-stärkelse, vinäger, sherry, tomatpuré och socker och rör om och häll i grytan. Rör om och låt grytan sjuda i 5 minuter.
5
Tillsätt svamp, sockerärter, vattenkastanjer, purjolök, paprika och ana-nas och låt koka under omrörning i ca 2 minuter. Smaka av med salt och peppar. Servera med kokt ris.