Du behöver

  • 300 g stekfläsk i skivor
  • 0.5 msk smör
  • margarin eller
  • 500 g vitkål
  • 1 tsk salt
  • 1 dl lätt crème fraiche
  • 2 msk gräslök finskuren
  • flingsalt

Gör så här

1
1 Skär eller klipp svålen av fläskskivorna om så önskas. Lägg fläsket i stekpanna med lite varmt smör för att stekningen ska börja snabbare. Stek fläsket på båda sidor

2
i medelvarm panna tills det är genomstekt, 8–10 minuter. (Fläsket kan annars brynas lätt vid högre temperatur och efterstekas i lilla långpannan i ugnen i 175 grader 8–10 minuter).

3

4
2 Skär kålen i klyftor, lägg dem i en kastrull och häll på kokande vatten tills det står upp till hälften på kålen. Strö på salt och koka kålen knappt mjuk under lock, 6–8 minuter. Sila av vattnet väl.

5

6
3 Fördela kålklyftor och fläsk på tallrikar. Klicka creme fraiche på kålklyftorna, strö på gräslök och servera omedelbart med dillkokt potatis. Knäckebröd till.