Du behöver

  • 1 st aubergine
  • salt
  • 1 st ägg
  • 3 msk ströbröd
  • 3 msk sesamfrön
  • olivolja
  • 2 dl hirsflingor
  • 4 dl vatten
  • 0.5 st purjolök
  • 1/2-1 st chilipeppar
  • 1 st vitlöksklyfta
  • 1 st tomat stor
  • örtsalt

Gör så här

1
Skär auberginen i ett par centimeter tjocka skivor. Strö lite salt på skivorna och lägg dem åt sidan en stund. Torka sedan av dem och vänd först i uppvispat ägg, sedan i en blandning av ströbröd och sesamfrön. Stek på medelvärme i olivolja, några minuter på varje sida.

2
Spola hirskornen i kallt vatten och koka dem sedan i vattnet 20-25 minuter. Skiva purjolöken och chilipepparn tunt. Fräs dem lätt i lite olja och tillsätt en pressad vitlöksklyfta samt tomaten skuren i tärningar. Hetta upp allt och blanda med hirset. Smaka av med örtsalt och servera till aubergineskivorna. Gräddfil och citron är gott till.


Kommentar:
Det gröna lockar alltid mig till middag. Ibland blir någon av veckans middagar helgrön. Välj vad du gillar och lägg kanske till kött eller fisk – eller en matig bönsallad.