Du behöver

  • 1 dl socker
  • 2 dl vatten
  • 2 mogna päron
  • 1 msk pressad saft av citron
  • 1 äggvita
  • Chokladflarn:
  • 50 g mörk choklad
  • Xantéklyftor:
  • 2 mogna päron
  • 2 msk smör
  • 2 msk brun farin
  • 2 msk Xanté (päronkonjak)

Gör så här

1
Blanda socker och vatten i en kastrull. Låt koka cirka 5 minuter till en simmig lag. Låt lagen kallna.

2
Skala, kärna ur och tärna päronen. Mixa päronen i matberedare eller med mixerstav tillsammans med sockerlagen och citronsaft. Vispa äggvitan till ett fast skum, gärna med elvisp. Vänd ner äggvitan i päronmoset. Frys blandningen i glassmaskin eller i en bunke. Vispa i så fall i sorbeten med elvisp var 30:e minut tills den frusit helt.

3
Smält chokladen i en liten skål i vattenbad eller i mikrovågsugnen på full effekt (max 800 W) cirka 30 sekunder. Bred ut chokladen till en tunn platta på ett bakplåtspapper och låt stelna. Skär chokladen i fyrkanter.

4
Skölj, kärna ur och skär päronen i tunna klyftor. Smält matfettet i en stekpanna och tillsätt farinet. Stek päronklyftorna några minuter och häll över päronkonjaken.

5
Fördela de stekta päronklyftorna på tallrikar. Lägg en kula sorbet vid sidan om, till exempel i små glas, och garnera med chokladflarnen.