Erikshjälpen

Hemsida: www.erikshjalpen.se
Startade år : 1946
Insamlade medel 2007: 60 Mkr
Insamlings- och admin.omkostn: 11%
Ant. anställda: 20 (+134 på Human Bridge o Second Hand)
Ant. volontärer: ca 2.000 i second hand-butikerna
90-konto: Ja, pg 90 09 28-3, bg 900-9283
Medlem FRII: Ja

Erikshjälpen
Foto: Erikshjälpen
Erikshjälpen
Foto: Erikshjälpen

Erikshjälpen grundades av smålänningen Erik Nilsson som led av svår blödarsjuka och tillbringade långa tider på sjukhus. Han började i unga år, på 40-talet, att engagera sig för andra sjuka barn genom att skicka små hälsningar och presenter till dem.

Idag driver Erikshjälpen utvecklings- projekt i ett 30-tal länder tillsammans med lokala samarbetspartners. Målsättningen är att ge barnen en chans att förverkliga sina drömmar om framtiden. Därför prioriteras insatser med skolgång, mat och hälsovård.

Erikshjälpen bygger insatserna på FN:s deklaration om mänskliga rättigheter och den kristna livssynen med alla individers lika och unika värde och arbetar för att FN:s barnkon- vention och milleniemålen skall förverkligas i de länder där de är verksamma.

– Barnen är de som står i centrum för all vår verksamhet, säger Louise Nordlund-Isaksson, chef för insamling och kommunikation på Erikshjälpen. Vi arbetar långsiktigt och ger familjer förutsättningar att genom egen drivkraft förbättra sina levnadsvillkor genom tex utbildning, jobbmöjligheter och mikrokrediter.

Många av Erikshjälpens projekt handlar om att ta utbildning dit det inte funnits tidigare.
– I Akuem i Sudan har vi byggt en skola. I vår börjar arbetet med att borra brunnar, få rent vatten, latriner och utbilda om hälsa och hygien, berättar Louise Nordlund-Isaksson. I norra Bangladesh som ju ofta drabbas av över- svämningar har vi ett projekt där vi sätter upp ”flyttbara skolor”, som man snabbt kan montera ner och flytta till säkrare plats.

Via Skandinaviska Läkarbanken som i huvudsak finansieras av Erikshjälpen skickas ett 50-tal läkare ut på oavlönade arbetsinsatser i utveck- lingsländer. En av dessa läkare, kirurgen Carl-Axel Ekman, utnämndes nyligen i en TV-sänd gala till Svensk Hjälte. Anledningen är att han under 20 års tid hjälpt utsatta kvinnor och barn i Kenya, och räddat hundratals undan köns- stympning.

Erikshjälpen arbetar också med katastrofinsatser som ofta följs av återuppbyggnad av samhällen, bla vid tsunamin och jordbävningen i Pakistan 2005 och de senaste årens katastrofer i Bangladesh. När andra organisationer lämnar området efter de akuta insatserna prioriterar Erikshjälpen att finnas kvar och hjälpa till att få igång skolor och en fungerande vardag.

Genom organisationen Human Bridge, som är Erikshjälpens och Läkarmissionens gemen- samma organ för materialbistånd, skickas årligen tonvis med sjukhusutrustning, sjukvårds- material och textilier och kläder till bland annat Östeuropa och Afrika. Erikshjälpen har 45 second handbutiker runt om i landet, som ofta drivs i samarbete med en förening eller församling. Dessutom finns det klädboxar på över 300 platser i landet.

Erikshjälpen stöder fortfarande sjuka och utsatta barn i Sverige. Man finansierar läger för blödarsjuka barn, arbetar bland tonårstjejer i Rosengård samt ger små och stora presenter till sjuka barn i Sverige bland annat genom Systers Hemliga Låda.

Erikshjälpen har sitt huvudkontor i Holsby, Småland. Nyligen inleddes ett samarbete med den småländska fotbollsklubben Kalmar FF.

– Det här känns jätteroligt. Sedan flera år tillbaka finns ett gott samarbete med hockeylaget HV71 och vi ser nu fram emot att även finnas med ”på fotbollsplanen.” Fotboll är ju världens största sport och det märks inte minst i våra projektländer där väldigt många barn och unga spelar boll både på lek och lite mer allvar, säger Louise Nordlund-Isaksson.

I december lanserade Erikshjälpen sin gåvobutik på nätet. Där kan man välja att skänka exempelvis en get, en ko, en toalett, en dags läkarinsats eller ett matpaket till någon som verkligen behöver det.

Du kan stödja Erikshjälpens arbete genom att tex bli månadsgivare, fadder, ung fadder eller genom att handla i gåvobutiken.

Vill du stödja Erikshjälpen klicka här!

 

Av: Bidra.nu