Du behöver

  • 10 stora kronärtskockor
  • ca 600 g mager bacon i skivor
  • Vinägrett:
  • 3 dl olja
  • 1/2 dl röd vinäger
  • 1/2 tsk salt
  • 1/2 tsk vitpeppar

Gör så här

1
Klipp av vassa bladspetsar på kronärtskockorna. Lägg dem i kokande vatten med 2 tsk salt per liter vatten. Koka dem 30-50 minuter. Prova med sticka. Ta upp dem med hålslev och sätt skockorna på huvudet att rinna av medan de kallnar. Klipp baconskivorna i strimlor. Stek dem knapriga. Lägg dem på kökspapper och låt kallna. Skaka samman ingredienserna till vinägretten.

2
Dela skockorna. Rensa dem inte. Lägg dem med snittytan upp på serveringsfat. Strö på baconet och droppa över vinägretten.

3
Tips: Kronärtskockor kan kokas i långpanna i ugnen. Täck över skockor och panna med folie och sätt in på nedre falsen. Lossa en flik av folien och häll på kokande vatten. Koka i 150 graders värme cirka 60 minuter.


Kommentar:
Detta är ett av flera recept som ingår i Icakurirens härliga försommarbuffé!