Mansplaining, ett ord ihopsatt av de engelska orden man och explaining (förklara), har de senaste Ă„ren dykt upp allt oftare i debatter och media. Ordet pĂ„stĂ„s förklara ett fenomen som mĂ„nga kvinnor alltid har upplevt funnits dĂ€r, men som varit krĂ„ngligt att beskriva och pĂ„tala. Mansplaining beskriver nĂ€r en man sjĂ€lvsĂ€kert berĂ€ttar eller förklarar för en kvinna hur nĂ„got ligger till, gĂ€rna med en lite nedlĂ„tande ton och gĂ€rna opĂ„kallat. Beteendet pĂ„stĂ„s bero pĂ„ att mannen i egenskap av man Ă€r sĂ€ker pĂ„ att han vet bĂ€st i frĂ„gan. Begreppet har kommit att anvĂ€ndas för att konfrontera dessa mĂ€n.Â
Första gĂ„ngen ordet dök upp var i boken “Men explain things to me” frĂ„n 2014 av den amerikanska författaren Rebecca Solnit. En bok bestĂ„ende av essĂ€er som beskriver hur kvinnor tystas i samtal med mĂ€n.
Mansplaining Àr inte ett helt okomplicerat begrepp utan har ocksÄ kritiserats för att överanvÀndas som en hÀrskarteknik mot mÀn i diskussioner och debatter. Men faktum Àr att det finns forskning publicerad av American Psychological Association som visar att mÀn i den mer jÀmstÀllda vÀstvÀrlden verkligen utvecklar sitt sjÀlvförtroende pÄ ett helt annat sÀtt, jÀmfört med kvinnor. Detta fenomen Àr inte lika tydligt i fattigare, mindre jÀmstÀllda lÀnder.
Forskarna sĂ„g ocksĂ„ att sjĂ€lvsĂ€kerheten hos mĂ€n steg med Ă„ldern. Detta gĂ€llde Ă€ven för fattigare lĂ€nder, men inte alls i samma utstrĂ€ckning, vilket tyder pĂ„ att kulturen i vĂ€stvĂ€rlden kan ses som en viktig förklaring, skriver Science Daily.Â
Â
Â